Menu

Kapsułka endoskopowa i wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Czy kolonoskopia jest jedyną metoda pozwalająca na wykrycie raka?

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

Coraz większa zapadalność na raka jelita grubego wymaga podjęcia działań, mających na celu wczesne wykrycie zmian chorobowych i skuteczne ich leczenie. Rokowanie w raku jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania - im wcześniej rak jest wykryty, tym możliwości leczenia i rokowanie są lepsze.

W diagnostyce raka jelita grubego badanie endoskopowe (kolonoskopia) jest uznawane za standard. Nie zawsze jednak jest ono możliwe do wykonania. Często zmiany anatomiczne, niski próg bólu i inne czynniki nie pozwalają na wykonanie badania lub są przyczyną jego przerwania w trakcie wykonywania.

W takich sytuacjach, a także jako mniej inwazyjny sposób skriningu (screening - wczesne wykrywanie zmian chorobowych w badaniach przesiewowych populacji) można wykonać badanie z użyciem małej kamery, którą należy połknąć. Kolonoskopia, zalecana u osób powyżej 50 roku życia nie musi już być jedyna alternatywą dla pacjentów. Rozwiazaniem alternatywnym, dla mało komfortowego badania kolonoskopowego, jest kapsułka endoskopowa PillCam™ Colon.

Kapsułka, o wymiarach 11mm x 31 mm, jest na obu końcach wyposażona w miniaturowe kamery. Zostaje aktywowana w momencie wyjęcia z opakowania – zaczyna wtedy połyskiwać bladym światłem. Pacjent połyka kapsułkę i rozpoczyna się badanie, które może potrwać do 10 godzin. W czasie badania można wykonywać normalne codzienne czynności. Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 4 zdjęcia na sekundę. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana w sposób naturalny z organizmu.Tak, jak w przypadku innych kapsułek dane przesyłane są do rejestratora umieszczonego na pasie wokół talii, przegrywane na stację roboczą a następnie oglądane i oceniane przez lekarza.

Przeciwwskazaniami do zastosowania kapsułki endoskopowej są znane zmiany przewężeniowe przewodu pokarmowego (np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna), układ stymulujący serce (rozrusznik), ciąża. Należy także pamiętać, że uwidocznienie rozrostowych zmian chorobowych w jelicie grubym jest wskazaniem do kolonoskopii, w czasie której można pobrać wycinki do badania histopatologicznego.


Źródło:

  1. Opracowanie własne Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA