Menu

Kawa dobra po zabiegach na jamie brzusznej!

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

Problemem w chirurgii jamy brzusznej są następowe zaburzenia perystaltyki jelit (ruchów jelit, przesuwających treść pokarmową). W opublikowanym randomizowanym badaniu w renomowanym czasopiśmie medycznym Br J Surg wykazano, że picie kawy w ilości 3x100 ml bardziej pobudza perystaltykę aniżeli picie tej samej ilości wody.

Pod uwagę brano także tolerancję przyjmowania pokarmów stałych, długość pobytu w szpitalu i odsetek powikłań pooperacyjnych. W zakresie tych trzech ostatnich parametrów nie wykazano jednak korzyści z picia kawy, ale nie stwierdzono też zwiększenia powikłań.

W kolejnym badaniu opublikowanym w 2015 roku, także w renomowanym czasopiśmie Dis Colon Rectum, wykazano, że działanie kawy bezkofeinowej ma nie tylko podobne działanie jak kawa kofeinowa, ale przewyższa ją w poprawie ruchomości jelit w okresie pooperacyjnym.


Źródło:

  1. Br J Surg 2012;99:1530-8; Dis Colon Rectum 2015;58:1064-9
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA