Menu

Dr hab. T. Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed powołany do reprezentowania Polski w programie „Cure4PMP Network”

dr hab. med. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed

Miło nam poinformować, że Redaktor naczelny naszego serwisu dr hab. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w programie COST „Cure4PMP Network” zajmującym się badaniem śluzaka otrzewnej (PMP, pseudomyxoma peritonei).

COST jest finansowanym przez Unię Europejską programem umożliwiającym naukowcom budowanie interdyscyplinarnych i międzynarodowych sieci badawczych.

Rekomendację ze strony Uczelni podpisał rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała. Na wniosek przewodniczącej Programu prof. Kjersti Fletmar (Oslo University Hospital) prof. Jastrzębski został powołany do Komitetu Naukowego Programu.

Śluzak rzekomy otrzewnej jest rzadko występującym nowotworem. Wywodzi się najczęściej z wyrostka robaczkowego, rozwija się powoli i w skutek ekspansji zajmuje otrzewną (tkankę wyściełającą jamę brzuszną) w formie śluzowej i galaretowatej treści.

Rozpoznanie śluzaka rzekomego otrzewnej jest często przypadkowe, gdy chirurg przeprowadza zabieg operacyjny z innego powodu, jak np. operacja przepukliny lub operacje ginekologiczne.

Nowoczesne leczenie śluzaka rzekomego otrzewnej polega na wykonaniu jak najszerszej cytoredukcji i zastosowaniu dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC).


Źródło:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA