Menu

Nowy test pozwoli uniknąć ponad 40% biopsji w diagnostyce raka prostaty

baner Onkonet News

Wieloośrodkowe badanie potwierdziło skuteczność kliniczną testu IsoPSA – nowego badania krwi, które okazało się dokładniejsze w przewidywaniu ryzyka raka prostaty (gruczołu krokowego) niż standardowy test PSA (swoisty antygen sterczowy). Wyniki badania zostały zaprezentowane w maju, w San Francisco, podczas 13. corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego.

Badanie wykazało, że dzięki testowi IsoPSA można uniknąć ponad 45% biopsji gruczołu krokowego wykonywanych w celu diagnostyki pod kątem raka prostaty. Test okazał się skutecznym sposobem na rozróżnienie pomiędzy bardzo agresywnym rakiem gruczołu krokowego (suma Gleasona ang. Gleason score ≥ 7), a nowotworem o niższym stopniu agresywności.

Aby być klinicznie użytecznym, biomarker musi być swoisty zarówno dla tkanki, jak i dla nowotworu. Tymczasem PSA jest specyficzny dla gruczołu krokowego, ale nie jest specyficzny dla raka gruczołu krokowego. W związku z tym nie jest precyzyjnym narzędziem diagnostycznym i prowadzi do wykonywania wielu niepotrzebnych biopsji – powiedział dr Eric Klein, szef Cleveland Clinic's Glickman Urological & Kidney Institute – Natomiast IsoPSA jest swoisty zarówno w stosunku do tkanki, jak i nowotworu. Za jego pomocą można więc dokładniej wykrywać raka o wysokim stopniu agresywności i zredukować ilość niepotrzebnie wykonywanych biopsji u pacjentów z nowotworem o niskim stopniu złośliwości.


Źródło:

  1. Cleveland Clinic-led Study Finds that More than 40 Percent of Prostate Biopsies Could Have Been Avoided with New Blood Test, Cleveland Clinic, News Releases
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA