Menu

Zidentyfikowano gen który może ułatwić leczenie potrójnie negatywnego raka piersi za pomocą już znanych leków

rak piersi - baner

Niektóre terapie, które okazały się skuteczne w leczeniu raka piersi, są nieskuteczne u kobiet, u których zdiagnozowano potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC). Niestety możliwość leczenia tego najbardziej agresywnego podtypu raka piersi, którego diagnozuje się u około 20 procent pacjentek, za pomocą terapii celowanych jest ograniczona.

Ale nowe badanie Siyuan Zhang i współpracowników z University of Notre Dame (USA), opublikowane w Nature Communications, pokazuje, że stosowany już i zatwierdzony przez FDA lek, który leczy inne typy raka piersi, może działać na TNBC.

Zhang, profesor nauk biologicznych i członek Harper Cancer Research Institute, odkrył, że komórki TNBC mogą być podatne na celowaną terapię po tym, jak jego zespół zastosował przesiewową metodę badania całego genomu, która oceniała 27 000 genów na raz. Nieoczekiwanie zidentyfikowali, że jeden gen, gen DEDD (death effector domain-containing), tworzy wiele kopii samego siebie w ponad 60 procentach guzów TNBC. Zwykłe komórki zawierają tylko dwie kopie tego genu.

„Ponieważ guz wykazywał bardzo wysoki poziom tego genu, wiedzieliśmy, że gen musi coś zrobić, ponieważ ewolucyjnie komórka po prostu nie potrzebuje tylu kopii”, powiedział Zhang. „Nie ma powodu, żeby normalnie był tak zwielokrotniony, jest to nieefektywne”.

Komórka uzależnia się od białka uwalnianego przez gen DEDD. „Komórka musi zużywać go coraz więcej, ale to czyni komórki bardzo wrażliwymi” - powiedział Zhang, porównując ten proces do osoby uzależnionej od narkotyków.

Tradycyjne metody leczenia raka piersi obejmują radioterapię, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny, które były podstawowymi opcjami leczenia TNBC. Niedawno dodano do tego terapie celowane genetycznie, oparte na genach. Terapia celowana pozwala badaczom wykorzystać jedną cechą komórki rakowej, która czyni ją podatną na lek. Zdrowe komórki takiej cechy nie mają dlatego leki stosowane w ramach terapii celowanej działają selektywnie.

„Terapie celowane działają naprawdę dobrze, a każdy badacz stara się znaleźć unikalne markery dla poszczególnych rodzajów raka tak, aby terapia lekowa mogła w te markery celować” - powiedział Zhang. „Ale potrójnie negatywny rak piersi nie ma jeszcze określonego markera”.

Badania Zhanga wykazały, że jeden z rodzajów leków celowanych stosowany w leczeniu innych rodzajów raka piersi, zwanych inhibitorami CDK4/6*, w połączeniu z jeszcze innym lekiem przeciwnowotworowym zatwierdzonym przez FDA, inhibitorem EGFR/HER2, zabija komórki TNBC. *W chwili obecnej dostępne są trzy leki będące inhibitorami CDK4/6 zatwierdzone przez FDA w leczeniu raka piersi.

Naukowcy mogą skorzystać z wyników badań Zhanga, by rozpocząć badania kliniczne lub, ponieważ lek jest już zatwierdzony przez FDA, zaoferować terapię jako leczenie niestandardowe.


Źródło:

  1. Zhang group identifies gene that may make triple-negative breast cancer cells vulnerable to existing drug, University of Notre Dame
  2. Death effector domain-containing protein induces vulnerability to cell cycle inhibition in triple-negative breast cancer, Nature Communications
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA