Menu

Pionierski zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT

przezskórna termoablacja guza wątroby pod kontrolą PET-CT

foto: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Na początku października lekarze z Zakładów Radiologii oraz Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT. Zabieg przeprowadzono Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha.

Pacjent miał przerzut raka dróg żółciowych do wątroby, który nie był widoczny w tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym ani w USG. Natomiast w obrazowaniu PET-CT zmiana była bardzo dobrze widoczna, co przesądziło o wykorzystaniu tej metody do naprowadzania na guza nowotworowego.

Pod kontrolą PET-CT przezskórnie wprowadzono antenę mikrofalową do guza i za pomocą wysokiej temperatury zniszczono zmianę przerzutową, co zostało potwierdzone w badaniu kontrolnym.

Dodatkowym utrudnieniem w czasie zabiegu było przyleganie jelita grubego do wątroby, co stwarzało ryzyko urazu termicznego. W tej sytuacji wprowadzono igłę w wąską przestrzeń między jelitem a wątrobą, oddzielając narządy warstwą soli fizjologicznej.

Zabieg wykonywali radiolodzy Grzegorz Rosiak, Dariusz Konecki i Krzysztof Milczarek, a od strony nawigacji PET - dr Małgorzata Kobylecka, przy wsparciu zespołu elektroradiologów oraz anestezjologów.


Źródło:

  1. Warszawski Uniwersytet Medyczny
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia