Menu

Onkologia - aktualności i wydarzenia

Prostata - wizualizacja

Mężczyźni z mutacją genu BRCA2 są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju raka prostaty

15.10.2019

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem mężczyźni z mutacją genu BRCA2 są narażeni na zwiększone ryzyko raka prostaty i mogą odnieść korzyści z testów PSA w celu wcześniejszego wykrycia rozwoju choroby.

prof. Parsin Haji Reza, University of Waterloo

Nowa technologia obrazowania może zrewolucjonizować chirurgię onkologiczną

11.10.2019

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Waterloo pozwoli znacznie usprawnić chirurgiczne leczenie nowotworów dzięki możliwości precyzyjnego zlokalizowania granicy guzów nowotworowych bezpośrednio podczas operacji.

University of Texas at Arlington

Sukces w badaniach nad nanocząsteczkami umożliwiającymi leczenie głęboko umiejscowionych guzów nowotworowych

08.10.2019

Zespół naukowców badał zastosowanie promieniowania rentgenowskiego oraz nanocząsteczek zbudowanych z miedzi i cysteaminy, w ramach terapii fotodynamicznej, do leczenia głęboko umiejscowionych guzów osiągając w trakcie badań znaczącą redukcję ich rozmiaru.

System radiologii interwencyjnej Allura firmy Philips

Radiologia interwencyjna w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii

03.10.2019

W Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, największym w regionie ośrodku leczenia nowotworów, zostanie wkrótce otwarty Zakład Radiologii Interwencyjnej. Najważniejszym wyposażeniem zakładu będzie specjalistyczny system do angiografii.

Kongres ESMO 2019

Uzupełnienie terapii hormonalnej o Ribociclib wydłuża życie pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi

01.10.2019

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania stwierdzające, że dołączając Ribociclib, lek przeznaczony do terapii celowanych, do standardowej terapii hormonalnej, można znacznie poprawić przeżycie całkowite u pacjentek po menopauzie z zaawansowanym rakiem piersi typu ER+/HER-.

cebula i czosnek

Dieta bogata w cebulę i czosnek może zmniejszać ryzyko raka piersi

27.09.2019

Znane są badania wskazujące, że spożywanie cebuli i czosnku zmniejsza ryzyko raka płuc, raka prostaty czy żołądka. Natomiast związek pomiędzy ryzykiem zachorowania na raka piersi a dietą bogatą w cebulę i czosnek jest słabiej zbadany.

baner kampanii Odpowiedź masz we krwi

Posłuchaj, co mówi Twój organizm. Odpowiedź masz we krwi!

26.09.2019

Nowotwory układu krwionośnego są diagnozowane coraz częściej. Specjaliści podkreślają, że im szybciej wykryjemy chorobę hematologiczną – tym mamy większe szanse na powodzenie terapii. Eksperci zwracają uwagę na to, że proste badanie, jakim jest morfologia krwi obwodowej może uratować życie.

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii

Otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii

24.09.2019

20 września w Białostockim Centrum Onkologii odbyło się oficjalne otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Jest ono efektem realizowanych prac adaptacyjnych i remontowych połączonych z zakupem nowoczesnej aparatury diagnostycznej.

pomidory - zdjęcie poglądowe

Jedzmy pomidory ale nie łączmy ich z produktami zawierającymi dużo żelaza

19.09.2019

Jak wiadomo z wcześniej prowadzonych badań likopen, naturalny barwnik z grupy karotenoidów występujący obficie w pomidorach, arbuzach, czerwonych grapefruitach czy owocach dzikiej róży, jest przeciwutleniaczem oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne 2019 - baner

„Dylematy w onkologii” - XI Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne

16.09.2019

Już po raz jedenasty w dniach 25 - 26 października 2019 roku odbędą się Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne. Celem warsztatów prowadzonych przez znakomitych wykładowców, lekarzy praktyków jest zwrócenie uwagi na istotne klinicznie zagadnienia.

Radomskie Centrum Onkologii - zabieg termoablacji

Termoablacja w Radomskim Centrum Onkologii

13.09.2019

W sierpniu 2019 r. specjaliści chirurgii onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze zabiegi termoablacji. Jest to metoda leczenia guzów oraz przerzutów raka do wątroby, w przypadkach kiedy pacjenci nie mogą być zakwalifikowani do leczenia chirurgicznego oraz zostały wyczerpane możliwości radiochemioterapii.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″

Centrum Onkologii w Bydgoszczy nagrodzone w „polskim Davos”

11.09.2019

Kolejne wyróżnienie dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Centrum zostało laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″ w kategorii: Szpitale i Przychodnie.

Poradnik ESMO „Rak piersi” - okładka

Poradnik ESMO „Rak piersi” doczekał się polskiej wersji językowej

03.09.2019

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) jest już dostępna polska wersja językowa aktualnej edycji poradnika dla pacjentów „Rak piersi”. Poradnik zawiera najnowsze wytyczne i ustalenia z 2018 roku, bo wtedy opublikowano jego anglojęzyczną wersję.

Agencja Badań Medycznych - logo

Konferencja „Cancer Prevention 2020”

02.09.2019

Problem zachorowań na nowotwory złośliwe jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych przed którym stoi dziś polski system ochrony zdrowia. Konferencja inicjowana przez Agencję Badań Medycznych prowadzić ma do dyskusji na temat udoskonalenia obecnego systemu i jego poprawy w zakresie m.in. praktyk klinicznych i badawczych.

Aktualności Onkonet - baner

Badania kliniczne terapii genowej przeciwko glejakowi przynoszą zachęcające wyniki

28.08.2019

Badanie kliniczne pierwszej fazy przeprowadzone na grupie 31 pacjentów z nawracającym glejakiem wykazało, że zastosowana terapia genowa była bezpieczna a mediana przeżycia dłuższa niż u pacjentów leczonych dotychczasowymi metodami.

Plecak z akcji - Plecaki, które niosą pomoc

Plecaki, które niosą pomoc

26.08.2019

Dostępna jest już limitowana kolekcja plecaków, których design stworzyły dzieci zmagające się z chorobami onkologicznymi. Zakup plecaków to realna pomoc dla podopiecznych Fundacji Urtica Dzieciom, bowiem 15 zł ze sprzedaży każdego z nich przekazywane jest na cele statutowe organizacji – wsparcie najmłodszych w powrocie do zdrowia.

Zespół pracujący nad zastosowaniem AZD1775 w leczeniu raka trzustki

Nowy, obiecujący lek na raka trzustki przechodzi badania kliniczne

23.08.2019

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan poinformowali, że badania kliniczne nowego leku na raka trzustki przyniosły obiecujące wyniki. Adavosertib w połączeniu z radioterapią i gemcytabiną jest dobrze tolerowany i potencjalnie skuteczny przeciwko rakowi trzustki.

iClusters wnikają do guza przez krwiobieg i przechodzą do układu limfatycznego

Terapia nanocząsteczkowa uderzy w przerzuty w węzłach chłonnych

21.08.2019

Naukowcy opracowali terapię, z wykorzystaniem nanocząsteczek, polegającą na atakowaniu i niszczeniu przerzutów nowotworowych w węzłach chłonnych, zanim spowodują rozprzestrzenienie się raka dalej, do innych lokalizacji.

pieczony kurczak

Zamiana czerwonego mięsa w diecie na drób zmniejsza ryzyko raka piersi

16.08.2019

Nowe badanie wskazuje, że konsumpcja czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko raka piersi, podczas gdy spożycie drobiu może to ryzyko zmniejszać. Wyniki badania zostały opublikowane w International Journal of Cancer.

rak jajnika i mutacja brca - ilustracja poglądowa

Ryzyko raka jajnika u kobiet z mutacją BRCA1/2 – zalecenia postępowania

13.08.2019

W czasopiśmie Kanadyjskiego Towarzystwa Medycznego opublikowany został nowy przegląd zawierający zalecenia postępowania związanego z ryzykiem zachorowania na raka jajnika przez kobiety z mutacją BRAC1/2.

urządzenie do „wirtualnej biopsji” skóry metodą VOCT

Urządzenie do „wirtualnej biopsji” precyzyjnie wykryje raka skóry

10.08.2019

Naukowiec z Uniwersytetu Rutgersa opracował urządzenie do „wirtualnej biopsji”, wykorzystujące wibracje wywołane dźwiękiem oraz impulsy bliskiej podczerwieni, które może szybko określić głębokość zmiany skórnej i jej potencjalną złośliwość bez potrzeby użycia skalpela.

rak piersi - baner

Zidentyfikowano gen który może ułatwić leczenie potrójnie negatywnego raka piersi za pomocą już znanych leków

06.08.2019

Niektóre terapie, które okazały się skuteczne w leczeniu raka piersi, są nieskuteczne u kobiet, u których zdiagnozowano potrójnie negatywnego raka piersi. Niestety możliwość leczenia tego najbardziej agresywnego podtypu raka piersi za pomocą terapii celowanych jest ograniczona.

Patologia Domagały tom II - okładka

Stachury i Domagały Patologia znaczy słowo o chorobie

01.08.2019

Właśnie ruszyła sprzedaż drugiego tomu (wydanie trzecie zmienione i poprawione) Stachury i Domagały Patologii, czyli słowa o chorobie, wydanego przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności. Omówiono w nim m. in. najnowsze klasyfikacje histologiczne nowotworów.

Prostata - wizualizacja

Zidentyfikowano specyficzne RNA kontrolujące wzrost raka prostaty

30.07.2019

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine zidentyfikowali klucz do kontrolowania wzrostu i progresji raka prostaty, drugiego co do częstości występowania nowotworu złośliwego u mężczyzn.

Wirus HPV - wizualizacja

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV znacznie zmniejszają ilość infekcji i zmian przedrakowych

26.07.2019

Programy szczepień przeciwko wirusowi HPV znacznie zmniejszyły liczbę infekcji oraz przedrakowych zmian szyjki macicy powodowanych przez ten wirus. Wyniki są tak obiecujące, że możliwe staje się wyeliminowanie raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego.

Robotyczne ramię systemu Sonopill

Miniaturowy robot zbada jelito grube w poszukiwaniu wczesnych oznak raka

24.07.2019

Zminiaturyzowana kapsułka pozwoli na uzyskanie obrazów jelita grubego za pomocą mikro-ultrasonografii. Badanie za pomocą urządzenia pod nazwą Sonopill może wkrótce zastąpić kolonoskopię, która często jest źle znoszona przez pacjentów.

rak jajnika ilustracja poglądowa

Nowy test znacząco usprawni diagnostykę raka jajnika

22.07.2019

Większość kobiet poddawanych operacji z powodu podejrzenia raka jajnika wcale nie ma raka. Nowatorskie badanie krwi opracowane przez naukowców z Uniwersytetów w Uppsali i Göteborgu oferuje możliwość dokładniejszej diagnostyki bez konieczności przeprowadzania operacji.

Laparoskopowa operacja onkourologiczna w Radomskim Centrum Onkologii

Laparoskopowe zabiegi onkourologiczne w Radomskim Centrum Onkologii

19.07.2019

Pierwszy w Radomiu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty wykonali lekarze pod kierunkiem prof. Mora. Od lipca 2019 r. w Radomskim Centrum Onkologii będą wykonywane zabiegi onkourologiczne pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki i innych.

zespół My3 z wizytą na Urtica Dzieciom Camp

Dla najmłodszych pacjentów – zespół „My3” z wizytą na „Urtica Dzieciom Camp”

17.07.2019

Zespół „My3”, jeden z najpopularniejszych polskich bandów wykonujących muzykę dziecięco-młodzieżową, odwiedził w lipcu młodych pacjentów uczestniczących w turnusach terapeutycznych w krakowskim Centrum Psychoonkologii UNICORN.

Dr Katherine Varley, Huntsman Cancer Institute

Test oceniający ryzyko wznowy w potrójnie negatywnym raku piersi

15.07.2019

60% pacjentek z potrójnie negatywnym rakiem piersi przeżyje więcej niż pięć lat bez wznowy, ale u 40% pacjentek nastąpi nawrót choroby. Obecnie nie ma testów klinicznych pozwalających ocenić rokowanie w przypadku poszczególnych pacjentek, dlatego wszystkie otrzymują agresywną chemioterapię.

obrazowanie fluorescencyjne

Nowa sonda może pomóc chirurgom dokładniej usuwać guzy nowotworowe

12.07.2019

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Wydziału Chemii RCSI (Royal College of Surgeons in Ireland) mogą pomóc chirurgom dokładniej usunąć guzy oraz wykrywać obecność przerzutów raka w węzłach chłonnych podczas operacji.

Onkonet news - baner

Kancerogeneza – czyli jak powstaje rak i dlaczego

11.07.2019

Terminem „kancerogeneza” określa się proces prowadzący od przemiany zdrowej komórki w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego. Jest on zazwyczaj długotrwały, trwa średnio około 5 lat, ale może być to nawet 10 lat i więcej i składa się z 3 faz.

Akademia Onkologii Urologicznej 2019 - baner

Akademia Onkologii Urologicznej 2019 - cykl spotkań warsztatowych

08.07.2019

W imieniu PZWL Wydawnictwa Lekarskiego i prof. Pawła Wiechno serdecznie zapraszamy lekarzy onkologów, chirurgów, radioterapeutów, urologów i immunologów do udziału w warsztatach z cyklu Akademia Onkologii Urologicznej, które odbędą się jesienią 2019 r.

rak piersi - baner

Zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy u kobiet po menopauzie ze zdiagnozowanym rakiem piersi

05.07.2019

Badania naukowców z Szpitala Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego wskazują, że pacjentki po menopauzie z niedawno zdiagnozowanym rakiem piersi są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy.

Test genetyczny Oncotype DX Breast - baner

Test genetyczny Oncotype DX Breast Recurrence Score pomaga podjąć właściwe decyzje terapeutyczne w raku piersi

04.07.2019

Niemcy jako kolejne już państwo w Europie zdecydowało się na refundację testu Oncotype DX Breast Recurrence Score. Jest on jedynym testem genomicznym potwierdzonym pod względem zdolności przewidywania korzyści płynących z chemioterapii w raku piersi.

obrazowanie tkanek nowotworowych metodą laserową Instytut Technologii Fotonicznych Leibniza

Przełomowa technologia - światło lasera wykryje tkankę nowotworową

02.07.2019

Naukowcy z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza w Jenie, w Niemczech, opracowali urządzenie do szybkiej analizy tkanek bezpośrednio podczas operacji chirurgicznej wykrywające z dużą dokładnością tkanki nowotworowe.

zdrowie serca grafika poglądowa

Pacjentki po leczeniu raka piersi są narażone na zwiększone ryzyko chorób serca

28.06.2019

Nowe badania wskazują, że kobiety po menopauzie leczone z powodu wczesnego stadium raka piersi są znacznie bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, niż kobiety zdrowe, a ryzyko to utrzymuje się przez wiele lat po zakończeniu leczenia nowotworu.

kurkuma zdjęcie poglądowe

Odpowiednio podawana kurkumina powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych

26.06.2019

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton opracował specjalny system podawania kurkuminy, substancji występującej w kurkumie, przyprawie kuchni azjatyckiej. Kurkumina podawana w ten sposób skutecznie hamuje wzrost komórek nowotworów kości.

baner kampanii edukacyjnej „Wygrajmy z rakiem nerki - najlepsze na start”

Inauguracja kampanii edukacyjnej „Wygrajmy z rakiem nerki - najlepsze na start”

25.06.2019

26 czerwca rozpoczyna się kampania edukacyjna „Wygrajmy z rakiem nerki – najlepsze na start”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat możliwości leczenia tej choroby. Niestety rak nerki przez długi okres czasu może rozwijać się bezobjawowo.

Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz – szansa na skuteczniejsze leczenie

22.06.2019

19 czerwca w odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To wydzielona jednostka, w której naukowcy badają nowe substancje mogące stać się obiecującymi lekami.

Jedziemy po radość - baner akcji

Wykołować nudę, czyli rowerowa zbiórka dla dzieci chorych onkologicznie

17.06.2019

Jedziemy po radość dla dzieci chorych onkologicznie to rowerowa akcja crowdfundingowa, której celem jest zebranie 6 tys. zł na wyposażenie placu zabaw dla uczestników wakacyjnych turnusów terapeutycznych Urtica Dzieciom Camp.

aplikacja mobilna Centrum Chorób Piersi UCK

Nowatorska aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK

14.06.2019

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku przygotowało dla pacjentek z rakiem piersi aplikację na telefon umożliwiającą dostęp do informacji na temat metod leczenia, samobadania oraz postępowania w trakcie leczenia. Unikatową cechą aplikacji jest moduł zgłaszania efektów niepożądanych.

ASCO Meeting 2019

Coraz większe szanse na znaczące wydłużenie życia dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w zaawansowanym stadium

12.06.2019

Najnowsze doniesienia naukowe z kongresu ASCO pokazują, że chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca w zaawansowanym stadium mają coraz większą szansę na znaczące wydłużenie życia.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

W Białymstoku powstaje Lung Cancer Unit dla chorych z rakiem płuc

11.06.2019

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny powołały pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca czyli tzw. Lung Cancer Unit. Podobnie jak w przypadku bardziej znanych Breast Cancer Unit, Lung Cancer Unit ma zapewnić kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę ale dla chorych na raka płuca.

Breast Cancer Unit - baner

Breast Cancer Unit – nowa jakość opieki dla pacjentek z nowotworem piersi

07.06.2019

Minister zdrowia podpisał projekty rozporządzeń implementujących nowy model organizacyjny opieki nad pacjentem z nowotworem piersi – Breast Cancer Unit. Dzięki temu ma powstać w Polce więcej nowoczesnych, wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi.

World Digestive Health Day 2019 - logo

Eksperci i pacjenci apelują o poprawę dostępności leczenia żywieniowego w onkologii

05.06.2019

Eksperci i pacjenci dyskutowali o znaczeniu leczenia żywieniowego w przebiegu terapii onkologicznej. Debata „Dostęp do żywienia medycznego prawem pacjenta z chorobą nowotworową” odbyła się z okazji Światowego Dnia Zdrowia Układu Pokarmowego.

Robot chirurgiczny Da Vinci

Chirurgia robotowa (Robotic Surgery) w Europie i w Polsce

31.05.2019

Ilość robotów chirurgicznych w szpitalach państw europejskich stale rośnie. Szacuje, się wg danych dotyczących ilości robotów w Europie, że w Polsce byłoby miejsce przynajmniej na 25 do 40 robotów chirurgicznych. Obecnie jest ich kilka w 6 ośrodkach.

Aktualności Onkonet - baner

Rola żywienia i poziomu albumin w procesie leczenia chorób nowotworowych

30.05.2019

Niedożywienie występujące w przebiegu choroby nowotworowej dotyczy od 30 do 90% chorych i jest bardzo poważnym problemem mogącym zaważyć na przebiegu leczenia onkologicznego. Niedożywienie zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ i możemy przeciwdziałać.

American Society of Clinical Oncolog - logo

Zbalansowana, niskotłuszczowa dieta zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi

28.05.2019

W USA przeprowadzono bardzo szerokie badanie kliniczne w ramach programu Women's Health Initiative (WHI) dotyczące wpływu sposobu odżywiania się na ryzyko śmierci z powodu raka piersi.

baner akcji Wyroluj Raka 2019

„Wyroluj Raka” - wydarzenie dedykowane profilaktyce nowotworowej

23.05.2019

Przed nami kolejna edycja wieczornego przejazdu rolkowego “Wyroluj Raka”. Celem akcji jest nagłośnienie problemu jakim jest wciąż zaniedbywana profilaktyka nowotworowa, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów kobiecych.

Aktualności Onkonet - baner

Polscy pacjenci z rakiem rdzeniastym tarczycy nadal bez dostępu do skutecznego leczenia

22.05.2019

Brak dostępu w Polsce do leczenia dla chorych na zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy oznacza szybki postęp choroby i odebranie szansy na powrót do zdrowia. Dzieje się tak pomimo istnienia terapii która naprawdę pomaga, przedłuża życie i znacznie podnosi jego jakość.

Akademia Raka Płuca edycja 2019 - baner

Akademia Raka Płuca 2019 - cykl spotkań warsztatowych

20.05.2019

Jakie są najbardziej aktualne tematy dotyczące diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorych na raka płuc? Jak rysuje się przyszłość terapii ukierunkowanych molekularnie? Jakie są najnowsze osiągnięcia w chemioterapii? Te i inne zagadnienia poruszone zostaną podczas bezpłatnych spotkań warsztatowych „Akademia Raka Płuca”.

Dolnośląskie Centrum Onkologii - logo

Nowoczesny oddział dla chorych na czerniaka i mięsaki w DCO

16.05.2019

W Dolnośląskim Centrum Onkologii rozpoczął działalność Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków (ang. Skin Cancer Unit) który będzie się specjalizował w leczeniu pacjentów z mięsakami, czerniakami i rakami skóry.

Debaty Rak prostaty - baner

Debaty Rak prostaty

13.05.2019

8 czerwca odbędą się w Warszawie Debaty Rak prostaty, na które serdecznie zapraszamy. Tematyka obejmie m.in. zagadnienia związane z biopsją prostaty, neuro mapping, leczenie rozsianego raka stercza oraz seks z rakiem stercza.

baner akcji Urtica Dzieciom Camp

Bezpłatne turnusy terapeutyczne Fundacji Urtica Dzieciom

10.05.2019

Ruszyły zapisy na bezpłatne turnusy terapeutyczne dla najmłodszych zmagających się z chorobą nowotworową – Urtica Dzieciom Camp. To wakacje połączone z terapią – wyjątkowe miejsce, w którym oprócz leczenia można rozwijać pasje, relaksować się, uczyć nowych rzeczy i odkrywać piękno świata, ale przede wszystkim zapomnieć o chorobie.

Poradnik dla chorych na czerniaka z mutacją BRAF - baner

Akcja informacyjna „Pacjent kontra czerniak” dla chorych na czerniaka z mutacją BRAF

08.05.2019

Akademia Czerniaka przygotowała dla pacjentów chorych na czerniaka z mutacją BRAF poradnik oraz film zawierający szereg przydatnych informacji pomocnych w procesie leczenia oraz w kontakcie z lekarzem.

Terapia NanoTherm - ferrofluid z nanocząsteczkami

NanoTherm - obiecująca metoda leczenia glejaka mózgu oraz nowotworów złośliwych o innym umiejscowieniu

26.04.2019

Terapia NanoTherm jest innowacyjną metodą leczenia guzów nowotworowych wykorzystującą połączenie ablacji termicznej z nanotechnologią materiałową. Metoda może być stosowana do niszczenia rozmaitych typów nowotworów złośliwych, guzów mózgu, w tym glejaka wielopostaciowego, raka trzustki, raka piersi, prostaty oraz przełyku.

Europejski Tydzień Szczepień - baner

Szczepienia chronią – również przed rakiem

24.04.2019

Dzisiaj rozpoczynają się obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. Chcemy z tej okazji przypomnieć jak istotne są szczepienia w profilaktyce niektórych rodzajów raka. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV bardzo skutecznie chronią przed powstaniem raka szyjki macicy.

aktualności serwisu onkologicznego Onkonet.pl - baner

Dieta bogata w leucynę może zwiększać oporność raka piersi ER+ na leczenie

18.04.2019

Zespół naukowców zidentyfikował kluczowe białko, które importuje leucynę do komórek i moduluje wrażliwość komórek na tamoxifen w warunkach laboratoryjnych. Wyniki prac opublikowane w kwietniu 2019 r. w czasopiśmie Nature, ujawniają potencjalną nową strategię przezwyciężania oporności na hormonoterapię u pacjentek z rakiem piersi ER+.

9 Warsztaty Chirurgii Piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Upowszechnianie nowoczesnych chirurgicznych metod profilaktyki oraz leczenia raka piersi

17.04.2019

26 chirurgów onkologicznych z całej Polski uczestniczyło w IX Warsztatach Chirurgii Piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Tematem przewodnim były profilaktyczne mastektomie z jednoczasową rekonstrukcją oraz zabiegi symetryzacji piersi.

V Seminarium UroRadioOnkologii - edycja 2019 - baner

V Seminarium UroRadioOnkologii

15.04.2019

18 maja odbędzie się V Seminarium UroRadioOnkologii. Obejmie ono wykłady, dyskusje eksperckie oraz debaty, między innymi o terapii BCG, terapii systemowej, leczeniu raka stercza czy aktualnych standardach leczenia rozsianego rak nerki w Polsce.

wizualizacja prostaty

Innowacyjna metoda leczenia raka prostaty pozwalająca zachować sprawność seksualną i komfort życia

12.04.2019

Naukowcy wykazali, że selektywne niszczenie nowotworowej tkanki gruczołu krokowego laserem jest tak samo skuteczne jak całkowite usunięcie gruczołu krokowego lub radykalna radioterapia, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i funkcji seksualnych.

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi - sala operacyjna

Innowacyjna, oszczędzająca forma leczenia raka odbytnicy w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

09.04.2019

W ostatnich dniach w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi zespół lekarzy na czele z dr. Jackiem Cywińskim przeprowadził innowacyjną, laparoskopową operację przezodbytniczego całkowitego wycięcia odbytnicy – TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision).

„Rak Płuca w Centrum” baner konferencji

„Rak Płuca w Centrum” - konferencja poświęcona problematyce leczenia raka płuc

05.04.2019

W dniach 12 i 13 kwietnia w Łodzi odbędzie się I Konferencja „Rak Płuca w Centrum”. Celem Konferencji jest wzrost świadomości na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia raka płuca, jak również usprawnienie organizacji pracy w tym zakresie.

orzechy włoskie - zdjęcie ilustracyjne

Jedzenie orzechów włoskich może hamować rozwój klinicznie potwierdzonego raka piersi

03.04.2019

Zespół naukowców z Uniwersytetu Marshalla odkrył, że spożycie dwóch uncji, czyli około 50g orzechów włoskich dziennie przez około dwa tygodnie znacząco zmieniło, w korzystny sposób, ekspresję genów w klinicznie potwierdzonym raku piersi.

Innowacyjne terapie w onkologii - edycja 2019 - baner konferencji

Konferencja „Innowacyjne terapie w onkologii” 2019

01.04.2019

Jakie zmiany nastąpiły ostatnio w prowadzeniu nowoczesnych terapii onkologicznych? Jak można wykorzystać mechanizmy naprawy DNA jako potencjalne cele leków przeciwnowotworowych? Te i inne zagadnienia poruszone zostaną przez wybitnych ekspertów podczas konferencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Helpers’ Generation - zdjęcie uczestników akcji

Wiosenna edycja akcji Helpers’ Generation - studenci dla chorych na nowotwory krwi

29.03.2019

Studenci należący do ogólnopolskiej społeczności Helpers’ Generation działają z myślą o chorych na nowotwory krwi, którzy aby wyzdrowieć, potrzebują „bliźniaka genetycznego”. Dzięki dotychczasowym działaniom zarejestrowało się ponad 115 tys. potencjalnych dawców szpiku.

Uniwersytet Gdański Wydział Chemii - zdjęcie ilustracyjne

Szybki i skuteczny test wykrywający raka układu moczowego

28.03.2019

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, opracowali szybki, skuteczny i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego.

Akademia Raka Jelita Grubego edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Raka Jelita Grubego - cykl konferencji naukowych

26.03.2019

PZWL Wydawnictwo Lekarskie wraz z Kierownikiem Naukowym prof. nadzw. dr hab. n. med. Lucjanem Wyrwiczem zaprasza na cykl konferencji naukowych Akademia Raka Jelita Grubego. Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie diagnostyki oraz leczenia raka jelita grubego podzielą się wybitni specjaliści z całego kraju.

gorąca herbata - zdjęcie ilustracyjne

Picie gorącej herbaty wyraźnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku

26.03.2019

Już wcześniejsze badania wskazywały na związek pomiędzy piciem gorącej herbaty a ryzykiem zachorowania na raka przełyku. Jednak do tej pory w żadnym badaniu nie badano tego związku, stosując obiektywnie zmierzoną temperaturę picia herbaty.

Chirurgia robotowa

Chirurgia robotowa - nowy dział prezentujący możliwości technik robotycznych w chirurgii

21.03.2019

Nowoczesne technologie zmieniają oblicza medycyny. Jedną z technik, która pozwala na prawdziwy skok jakościowy w specjalnościach zabiegowych są roboty chirurgiczne. Zabiegi robotowe charakteryzują się wyjątkową precyzją oraz małą inwazyjnością.

badanie obrazowe - tomografia klatki piersiowej

Powinny skrócić się kolejki do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

19.03.2019

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia od 1 kwietnia tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny będą finansowane bezlimitowo. Powinno to pozwolić na skrócenie kolejek oraz poprawić dostępność do tych świadczeń dla Pacjentów.

dr hab. med. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed

Dr hab. T. Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed powołany do reprezentowania Polski w programie „Cure4PMP Network”

15.03.2019

Miło nam poinformować, że redaktor naczelny naszego serwisu dr hab. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w programie COST „Cure4PMP Network” zajmującym się badaniem śluzaka otrzewnej.

Pęcherzyk żółciowy - grafika poglądowa

Pęcherzyk żółciowy – mały narząd z poważnymi chorobami

12.03.2019

Jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego jest kamica pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe w pęcherzyku powstają w skutek wytrącania się z żółci substancji w niej zawartych.

baner akcji Piękna na wiosnę

Piękna na Wiosnę - akcja skierowana do pacjentek onkologicznych

07.03.2019

Fundacja Znajdź Pomoc wraz z partnerami i salonami kosmetycznymi wrażliwymi społecznie organizuje wiosenną akcję dla pacjentek onkologicznych w całej Polsce. Wydarzenie ma na celu wsparcie pacjentek w dbaniu o swoje dobre samopoczucie, wygląd i poczucie kobiecości.

Zdrowy sen - ilustracja poglądowa

Sen wzmacnia nasz system immunologiczny, pomagając w zwalczaniu chorób

05.03.2019

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, w Niemczech, odkryli nowy mechanizm w jaki sen wspomaga nasz system immunologiczny. Nocny sen zwiększa efektywność działania limfocytów T stanowiących ważny element systemu immunologicznego, odpowiadającego za naturalny mechanizm obronny ludzkiego organizmu.

Nowy Zakład radioterapii w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie

Dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych z ziemi lubelskiej

01.03.2019

W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie oddano do użytku nowy budynek w którym będzie działać Klinika Chirurgii Onkologicznej oraz nowy Zakład Radioterapii. Doświadczeni specjaliści dzięki najnowocześniejszej aparaturze medycznej zapewnią kompleksowe leczenie na najwyższym poziomie. Zniknie kolejka pacjentów oczekujących na leczenie.

Akademia Raka Piersi edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Raka Piersi 2019 - w tym roku nowa formuła konferencji

26.02.2019

Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie i PZWL Wydawnictwo Lekarskie zapraszają na kolejną edycję konferencji z cyklu Akademia Raka Piersi 2019.

Mikrosonda InProbe do diagnostyki onkologicznej

Rewolucja w diagnostyce raka piersi – mikrosonda InProbe

22.02.2019

Polska firma SDS Optic specjalizująca się w zaawansowanych technologiach biomedycznych opracowała potencjalnie rewolucyjny sprzęt do szybkiej i dokładnej diagnostyki onkologicznej. Mikrosonda InProbe pozwala na precyzyjne określenie poziomu biomarkera HER2 w badanej tkance.

V Sympozjum „Terapii żywieniowej w onkologii” w CO w Bydgoszczy

Odżywianie a skuteczne leczenie onkologiczne

19.02.2019

Dyskusja o tym jak prawidłowo odżywiać pacjentów chorych onkologicznie odbyła się podczas V Sympozjum poświęconego „Terapii żywieniowej w onkologii”. Zagadnienie to, niekiedy jeszcze niedoceniane, jest bardzo istotne w przebiegu leczenia onkologicznego.

baner konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii”

6 edycja ogólnopolskiej konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii”

15.02.2019

Zbliża się już 6 edycja Ogólnopolskiej konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii” pod kierownictwem prof. Piotra Potemskiego. Poniżej przedstawiamy program konferencji, a więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie organizatora konferencji.

baner kampanii „Diagnoza: Nowotwór – współczesna onkologia”

Wystartowała kampania edukacyjna „Diagnoza: Nowotwór – współczesna onkologia”

14.02.2019

Celem kampanii jest szeroka edukacja na temat chorób onkologicznych – ich przyczyn, diagnostyki i możliwości leczenia. Kampania porusza tematy związane z nowoczesnymi terapiami, wyzwaniami związanymi z diagnostyką, przedstawia sytuację pacjenta z punktu widzenia systemowego, medycznego, a także okiem samego chorego.

Akademia Czerniaka edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Czerniaka 2019 – VI edycja cyklu konferencji naukowych

12.02.2019

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie zapraszają na VI edycję cyklu poświęconego tematyce czerniaka. Spotkania, którym przewodniczy prof. Piotr Rutkowski, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych lekarzy, a w szczególności chirurgów, onkologów klinicznych i dermatologów.

wizualizacja prostaty

Naukowcy zidentyfikowali gen związany z powstawaniem przerzutów raka prostaty

08.02.2019

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Rutgers University w USA wykazało, że obecność genu NSD2 w guzach nowotworowych prostaty jest wskaźnikiem wysokiego ryzyka tworzenia przerzutów, co sugeruje, że terapie i leki celowane w ten gen mogą pomóc zwiększyć efektywność leczenia i pozwolić pacjentom żyć dłużej.

dr hab. med. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed

Utworzenie Sekcji Nowotworów Otrzewnej PTChO – szansą na dalszy rozwój leczenia nowotworów otrzewnej w Polsce

05.02.2019

W dniu 1 lutego 2019 r. z inicjatywy i na wniosek dr hab. med. Tomasz Jastrzębskiego, prof. nadzw. GUMed została powołana Sekcja Nowotworów Otrzewnej przy Polskim Towarzystwie Chirurgii Onkologicznej (PTChO). Sekcja będzie m.in. inicjowała prace dotyczące diagnostyki oraz leczenia pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 - baner

Światowy Dzień Walki z Rakiem – po pierwsze profilaktyka

31.01.2019

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Jest to dobra okazja, aby pochylić się nad tematem leczenia nowotworów w Polsce i zadać sobie pytanie: czy i co można zrobić, aby wyniki leczenia nie odbiegały od standardów uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie?

Światowy dzień walki z rakiem 2019 - Drzwi Otwarte

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 – Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii

31.01.2019

Z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem, w najbliższą sobotę (2 lutego), z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii odbędzie się „Biała Sobota”- Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii na terenie całego kraju.

test PSA zdjęcie poglądowe

Przesiewowe badanie PSA zmniejsza ryzyko zgonu na raka prostaty o 30%

29.01.2019

Badanie przesiewowe poziomu PSA zmniejsza śmiertelność z powodu raka prostaty o około 30%. Potwierdza to przeprowadzona w Szwecji analiza oparta na danych dotyczących 20 000 mężczyzn monitorowanych przez ponad 20 lat.

Warszawski Uniwersytet Medyczny - widok ogólny

Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca

25.01.2019

W styczniu br. zespół lekarzy ze szpitala klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonał pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca. U 50-letniego mężczyzny podczas jednego zabiegu zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby.

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi - sala operacyjna

HIPEC w Łodzi - nadzieja dla chorych na nowotwory z rozsiewem do jamy otrzewnej

22.01.2019

Szpital im. M. Kopernika w Łodzi dołączył do listy ośrodków wykonujących zabieg połączonej cytoredukcji (CRS) i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC). Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest leczenia przerzutów do otrzewnej.

Radioterapia na tzw. głębokim wdechu (DIBH)

Bezpieczniejsza radioterapia w leczeniu raka piersi

18.01.2019

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy została wdrożona nowoczesna metoda radioterapii na tzw. głębokim wdechu DIBH (Deep Inspiratory Breath Hold), dzięki której zastosowaniu pacjentki chorujące na nowotwór lewej piersi są mniej narażone na ryzyko powikłań ze strony serca.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Profilaktyczna mastektomia wreszcie na liście zabiegów refundowanych przez NFZ

16.01.2019

Minister Zdrowia podpisał 9 stycznia rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych zabieg profilaktycznej mastektomii (usunięcie piersi) u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi.

Nagroda Liderzy Medycyny dla UCK i GUMed

UCK to najbardziej innowacyjny szpital w Polsce

14.01.2019

Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne okazały się bezkonkurencyjne w tegorocznej edycji konkursu Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Uczelnię nagrodzono za bogatą działalność edukacyjno-szkoleniową, natomiast UCK uznano za najbardziej innowacyjny szpital w Polsce.

rak piersi wyniki leczenia immunoterapia po 14 miesiącach (NCI)

Nowe podejście do immunoterapii prowadzi do całkowitej odpowiedzi na leczenie u pacjentów z rakiem piersi niewrażliwym na inne sposoby leczenia

10.01.2019

Innowacyjne podejście do leczenia opartego o immunoterapię wprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute doprowadziło do całkowitej remisji choroby u chorej z rakiem piersi, u której inne formy leczenia były nieskuteczne.

wizualizacja prostaty

Zawiedzione nadzieje pacjentów

08.01.2019

Pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie zaraz pół roku a na styczniowej liście refundacyjnej nadal brak nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

Bronchoskopowa nawigacja elektromagnetyczna w DCO

Nowoczesna diagnostyka płuc w Dolnośląskim Centrum Onkologii

04.01.2019

Dolnośląskie Centrum Onkologii we współpracy z pulmonologami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku przeprowadziło bronchoskopową nawigację elektromagnetyczną nowej generacji w diagnostyce raka płuca.

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie

5 lat działalności Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie

02.01.2019

W grudniu upłynęło 5 lat odkąd w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Radioterapii Amethyst. Centrum dysponuje najnowocześniejszym sprzętem dzięki któremu pacjenci mogą liczyć na leczenie za pomocą najnowszych metod napromieniania: radioterapii konformalnej 3D, modulacji intensywności dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej oraz brachyterapii.

okładka grudnowego numeru kwartalnika „Terapia i Zdrowie”

Ukazał się grudniowy numer kwartalnika „Terapia i Zdrowie”

19.12.2018

Zapraszamy do pobrania i przeczytania grudniowego numeru kwartalnika „Terapia i Zdrowie”. „Terapia i Zdrowie”– to czasopismo stworzone dla pacjentów, ich rodzin, oraz dla każdego, kto interesuje się tematyką medyczną, propagowaniem zdrowego trybu życia i działaniami prozdrowotnymi.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Przygotowanie żywieniowe przed zabiegiem cytoredukcyjnym i HIPEC chorych z przerzutami do otrzewnej

17.12.2018

Leczenie chorych z przerzutami do otrzewnej wymaga wykonania rozległych zabiegów cytoredukcyjnych w połączeniu z zabiegiem dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w podwyższonej temperaturze. W trakcie zabiegu niejednokrotnie konieczne jest wycięcie części jelita cienkiego, wykonanie zespoleń jelitowych oraz innego, rozległego zabiegu resekcyjnego.

seminarium onkologiczne pt. „Znaczenie żywienia medycznego w onkologii”

Znaczenie leczenia żywieniowego dla skuteczności leczenia onkologicznego w opinii ekspertów

13.12.2018

Według najnowszych badań około 40 procent pacjentów onkologicznych w Europie cierpi z powodu niedożywienia; szacuje się też, że jeden na czterech pacjentów onkologicznych umiera z powodu niedożywienia, a nie w wyniku progresji nowotworu.

Białostockie Centrum Onkologii

Uruchomienie Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej w Białostockim Centrum Onkologii

11.12.2018

W Białostockim Centrum Onkologii oddano do użytku Pracownię Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej. W pracowni wykonywane będą badania diagnostyczne nowotworów polegające na identyfikacji mutacji genetycznych DNA komórek nowotworowych.

Chirurgia robotowa

Chirurgia robotowa – daleki skok w technologiach medycznych

07.12.2018

Nowoczesne technologie zmieniają oblicza medycyny. Jedną z technik, która pozwala na prawdziwy skok jakościowy w specjalnościach zabiegowych są roboty chirurgiczne.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Najlepszy w Polsce, w ocenie pacjentów, szpital leczący chorych na raka płuca

04.12.2018

Polska grupa Raka Płuca - stowarzyszenie działające na rzecz poprawy leczenia w Polsce zorganizowała konkurs mający na celu wyłonienie najlepszego oddziału szpitalnego leczącego raka płuca w 2018 roku.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Dobry stan odżywienia przed i w trakcie leczenia – jeden z warunków skutecznego leczenia raka

30.11.2018

Niedożywienie w chorobie nowotworowej jest częstą przyczyną braku możliwości skutecznego leczenia tej choroby. Wynika ono z wielu problemów, zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych. Problemu niedożywienia nie można lekceważyć, bo wiadomo, że jest ono jednym z czynników mających wpływ na przeżycie całkowite.

EPA oraz Aspiryna - ilustracja poglądowa

Aspiryna oraz Omega-3 zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

27.11.2018

Według najnowszego badania opublikowanego w „The Lancet” zarówno aspiryna, jak i jeden z kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, kwas eikozapentaenowy nazywany EPA, zmniejszają liczbę polipów jelita grubego u pacjentów, u których stwierdzono wysokie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

gala wydarzenia „Wieczór na Planecie Marzeń”

Gala Urtica Dzieciom - prawie 300.000 zł dla dziecięcej onkologii

26.11.2018

Kwotą 265 900 zł zakończyła się w czwartkowy wieczór (22.11 br.) 21. Gala Urtica Dzieciom. Wydarzenie połączone z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi, zgromadziło na „Planecie Marzeń” ponad 300 przedstawicieli świata kultury i biznesu.

plakat gali wydarzenia „Wieczór na Planecie Marzeń”

Wieczór na Planecie Marzeń

21.11.2018

Już 22 listopada br. (czwartek) przedstawiciele świata kultury i biznesu spotkają się na „Planecie Marzeń” w podwrocławskim Zamku Topacz. 21. Gala Urtica Dzieciom to wydarzenie połączone z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi.

rak trzustki - ilustracja poglądowa

Alkaloid z lasu deszczowego nadzieją na lek przeciwko rakowi trzustki

19.11.2018

Naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu oraz Uniwersytetu w Toyama w Japonii odkryli i przebadali substancję pochodzenia organicznego, która jest obiecującym punktem wyjścia do opracowania nowych, skutecznych leków przeciwko rakowi trzustki.

baner konferencji Węzeł wartowniczy – co wiemy w 2018 roku?

Węzeł wartowniczy – co wiemy w 2018 roku?

16.11.2018

Czy radioterapia może zastąpić chirurgię? Czy konieczne jest wykonywanie limfadenektomii przy pozytywnym węźle? Biopsja węzła przed czy po w raku gruczołu piersiowego w grupie z neoadjuwantową chemioterapią?

logotyp American Society for Radiation Oncology (ASTRO)

Radioterapia zmniejsza o 70% ryzyko wznowy miejscowej u pacjentek z przedinwazyjnym rakiem piersi (DCIS)

13.11.2018

Ryzyko wznowy po operacji oszczędzającej u pacjentek z rakiem piersi w stadium przedinwazyjnym jest niskie, ale można je jeszcze bardziej zmniejszyć stosując dodatkowo radioterapię. Są to wnioski wynikające z raportu z prowadzonych przez 12 lat badań klinicznych

grafika informacyjna na temat nowotworów neuroendokrynnych

Nowotwory neuroendokrynne – inne niż wszystkie

09.11.2018

W najbliższą sobotę, 10 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Nowotworów Neuroendokrynnych – nietypowych nowotworów, które w odróżnieniu od innych guzów rosną znacznie wolniej, mogąc latami nie dawać żadnych symptomów, bądź swoimi objawami imitować inne, bardziej powszechne choroby.

baner listopadowej edycji konferencji Akademia Raka Piersi 2018

Listopadowa edycja konferencji „Akademia Raka Piersi 2018”

05.11.2018

PZWL Wydawnictwo Naukowe zaprasza listopadową edycję konferencji, podczas których zostaną omówione wyniki nowych badań klinicznych i wytyczne postępowania w zakresie leczenia wszystkich podtypów biologicznych wczesnego i rozsianego raka piersi.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Problemy żywieniowe u pacjentów poddanych radioterapii

26.10.2018

Częstym skutkiem ubocznym radioterapii nowotworów przewodu pokarmowego oraz nowotworów głowy i szyi są utrudnienia w przyjmowaniu pokarmów, prowadzące do niedożywienia. Niestety, stany niedożywienia mają bezpośredni wpływ na obniżenie odporności immunologicznej organizmu, co negatywne oddziałuje na wyniki prowadzonego leczenia onkologicznego.

Program wsparcia „Zdrowiej” dla chorych onkologicznie - baner

Program wsparcia „Zdrowiej” dla chorych onkologicznie i ich bliskich

25.10.2018

W ramach programu wsparcia "Zdrowiej" stworzonego przez Ruch Społeczny Polskie Amazonki i adresowanego do chorych onkologicznie i ich rodzin odbędzie się w najbliższym czasie cykl warsztatów dedykowany kobietom z zaawansowanym rakiem piersi, ale otwarty dla wszystkich chętnych.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Zalecenia ESMO dotyczące raka wątrobowokomórkowego, mięsaków kości oraz rozsianego niedrobnokomórkowego raka płuca

22.10.2018

ESMO opublikowało zaktualizowane (2018) zalecenia praktyki klinicznej dotyczące diagnozowania oraz leczenia raka wątrobowokomórkowego, mięsaków kości oraz rozsianego niedrobnokomórkowego raka płuca

Breast Reconstruction Awareness Day - logo

BRA Day 2018 już w piątek

18.10.2018

Szpital Kopernika w Łodzi zaprasza w piątek (19 października 2018) na BRA Day zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi. W tym roku obchody BRA Day rozpoczynamy edukacyjnym spotkaniem w formie pysznego i zdrowego śniadania.

procedura HIPEC w toku

Większe możliwości leczenia nowotworów otrzewnej w Polsce!

15.10.2018

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia procedura dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) w połączeniu z zabiegiem cytoredukcyjnym, dla wszystkich zgłoszonych wskazań (śluzak rzekomy otrzewnej, międzybłoniak otrzewnej, przerzuty do otrzewnej raka jelita grubego, żołądka, jajnika), będzie objęta refundacją NFZ.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Badanie USG piersi w ciąży – nowe zalecenia ekspertów

11.10.2018

Rośnie liczba kobiet, u których w trakcie ciąży lub niedługo po porodzie rozpoznawany jest rak piersi. Co gorsza jest on diagnozowany nawet 7 miesięcy później niż w grupie kobiet nieciężarnych, co znacząco pogarsza rokowania dotyczące leczenia.

przezskórna termoablacja guza wątroby pod kontrolą PET-CT

Pionierski zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT

08.10.2018

Na początku października lekarze z Zakładów Radiologii oraz Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą obrazowania PET-CT.

onkonet.pl - baner

Wizualizacja ukrwienia narządów poprawia wyniki leczenia chirurgicznego

04.10.2018

Jednym z poważnych powikłań zabiegów operacyjnych w obrębie układu pokarmowego mogą być nieszczelności zespoleń operowanych narządów. Istnieje jednak metoda pozwalająca znacznie zmniejszyć to ryzyko.

Nagroda Nobla

Nagroda Nobla 2018 za odkrycia w immunoterapii nowotworów

02.10.2018

Przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Otrzymało ją dwóch immunologów: Amerykanin James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo za przełomowe prace w dziedzinie immunoterapii nowotworów.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Dzień Otwarty Centrum Chorób Piersi w UCK

01.10.2018

W ramach „Różowego października”, miesiąca dedykowanego profilaktyce raka piersi, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zaprasza na Dzień Otwarty Centrum Chorób Piersi.

bieg charytatywny - Race for the Cure - plakat

The Race for the Cure - bieg charytatywny poświęcony walce z rakiem piersi

27.09.2018

The Race for the Cure to największy na świecie charytatywny bieg poświęcony walce z rakiem piersi. Corocznie odbywa się ich ponad 150, jednocząc około miliona uczestników. W najbliższą niedzielę, 30 września, odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.

tarczyca - grafika poglądowa

Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi

26.09.2018

Częstość występowania raka tarczycy rośnie szybko,co roku diagnozuje się go u ponad 3,5 tys. osób. Szczególnie często dotyka on kobiet, które stanowią ponad 80% chorych. Co więcej, rak ten atakuje coraz młodsze osoby. Rozpoznanie raka tarczycy to aż 20% diagnoz wszystkich nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. rokiem życia.

prostata - grafika poglądowa

Nieskomplikowane badanie prostaty może uratować życie

20.09.2018

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności sięga nawet 50 proc. Wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. Z powodu guzów tego niewielkiego gruczołu znajdującego się pod pęcherzem moczowym co roku umiera kilka tys. Polaków.

Białostockie Centrum Onkologii

W Białostockim Centrum Onkologii powstanie kolejny w Polsce Breast Cancer Unit

17.09.2018

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny specjalistyczny szpital onkologiczny w województwie podlaskim. Idea utworzenia w Białymstoku Breast Cancer Unit ma na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi w oparciu o najnowocześniejsze standardy chorym z obszaru północno-wschodniej Polski.

Dolnośląskie Centrum Onkologii - logo

Elektrochemioterapia - leczenie zaawansowanego czerniaka w Dolnośląskim Centrum Onkologii

14.09.2018

Na początku września w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przeprowadzono pierwsze zabiegi elektrochemioterapii u pacjentów chorych na czerniaka. Wykorzystując nowe urządzenie IGEA Cliniporator lekarze z DCO mają możliwość śródoperacyjnego podania chemioterapeutyków bezpośrednio do zmian nowotworowych.

baner VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

12.09.2018

W ramach kampanii edukacyjnej Make Sense w dniach 17 – 21 września 2018 odbędzie się VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jednym z celów kampanii jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej nowotworów w tej lokalizacji i propagowanie badań profilaktycznych.

11th International Workshop on Peritoneal Surface Malignancy

11th International Workshop on Peritoneal Surface Malignancy

10.09.2018

W dniach 9-11 września odbywa się w Paryżu konferencja poświęcona leczeniu chorych z przerzutami do otrzewnej. W konferencji uczestniczy ponad 800 lekarzy z całego świata. Omawiane są zagadnienia leczenia przerzutów do otrzewnej raka jelita grubego, raka żołądka, raka jajnika.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Laur Pacjenta 2017/2018 dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy

07.09.2018

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zostało laureatem V edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Laur Pacjenta 2017/2018”. Wyróżnienie to ma wyjątkowy charakter ponieważ przyznawane jest przez pacjentów - osoby mogące ocenić placówkę leczniczą „od środka”.

Breast Reconstruction Awareness Day logo

Wyjątkowa sesja fotograficzna w ramach BRA Day Polska 2018

05.09.2018

Dzisiaj w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbywa się w ramach Breast Reconstruction Awareness Day (Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi) wyjątkowa sesja zdjęciowa z udziałem pacjentek zmagających się z chorobą nowotworową piersi.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku - otwarcie

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

03.09.2018

Właśnie zakończono budowę trzech z czterech planowanych budynków Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) w Gdańsku. Budowa CMN to największa inwestycja realizowana obecnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Czwarta edycja międzynarodowych wytycznych ESO-ESMO dotycząca leczenia zaawansowanego raka piersi

30.08.2018

Czwarta edycja wytycznych ESO-ESMO dotycząca postępowania w przypadkach zaawansowanego raka piersi (Advanced Breast Cancer 4) skupia się na metodologii oceny nowotworu oraz na zaleceniach dotyczących leczenia konkretnych podtypów raka piersi.

Metoda wspomagania ablacji guzów wątroby

Nowa technologia zwiększa precyzję leczenia guzów raka wątroby

27.08.2018

Naukowcy z Politechniki Śląskiej wraz ze specjalistami z firmy Evertop z Chorzowa opracowali system wspomagający zabiegi ablacji guzów nowotworowych wątroby. System pomaga precyzyjnie określić położenie guzów w wątrobie znacznie zwiększając tym samym precyzję leczenia.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Leczenie bólu nowotworowego u dorosłych pacjentów - wytyczne ESMO dotyczące praktyki klinicznej

23.08.2018

European Society For Medical Oncology (ESMO) opublikowało nowe (2018) wytyczne dotyczące praktyki klinicznej leczenia bólu związanego z chorobą nowotworową. Zalecenia opierają się na najnowszych dostępnych danych i wynikach badań.

Amp futbol fot. Maciej Gillert

Wyjątkowy mecz w ramach igrzysk „Onko-Olimpiada”

22.08.2018

W najbliższy piątek 24 sierpnia o godz. 19:00 na stadionie piłkarskim AWF Warszawa przy ul. Marymonckiej 34 w ramach igrzysk „Onko-Olimpiada” odbędzie się wyjątkowy mecz.

Cyber Knife w Centrum Onkologii w Gliwicach

Cyber Knife i nie tyko, czyli nowoczesna radiochirurgia nowotworów w CO w Gliwicach

20.08.2018

Radiochirurgia jest nowoczesną i obiecującą metodą leczenia nowotworów, zwłaszcza tych w znajdujących się w trudnej lokalizacji, tam gdzie interwencja chirurgiczna jest ryzykowna lub niewykonalna.

Onko-Olimpiada zdjęcie z 2017 roku

Onko-Olimpiada 2018 już wkrótce!

17.08.2018

24 sierpnia 2018 roku o godzinie 10 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpocznie się VII edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”.

nerki - grafika poglądowa

Test krwi wykryje raka nerki nawet 5 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów

16.08.2018

Naukowcy odkryli, że specyficzny biomarker KIM-1, którego poziom można oznaczać we krwi, może pomóc przewidzieć ryzyko zachorowania na najczęstszą postać raka nerki u ludzi.

logo FDA - U.S. Food and Drug Administration

FDA zatwierdziła metodę magnetyczną w procedurze biopsji węzła wartowniczego w wybranych przypadkach raka piersi

13.08.2018

Biopsja węzła wartowniczego jest ważnym elementem diagnostyki w raku piersi, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy rak piersi rozprzestrzenił się dając przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, czy też nie.

kurkuma zdjęcie poglądowe

Naukowcy znaleźli metodę wzmocnienia antynowotworowego działania kurkuminy

09.08.2018

Kolejne publikacje naukowe potwierdzają, że kurkumina, substancja barwnikowa wyizolowana z rośliny Kurkuma (Curcuma longa), wykazuje istotne działanie antynowotworowe, zarówno poprzez nasilenie apoptozy, jaki i zmniejszenie proliferacji komórek nowotworowych.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Rak piersi – nowa wersja poradnika ESMO dla pacjentów

06.08.2018

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) ukazała się nowa edycja poradnika dla pacjentów dotycząca raka piersi zaktualizowana o najnowsze ustalenia i wytyczne - "Breast Cancer - Guide for Patients".

rak piersi - zdjęcie poglądowe

Test oparty na próbkach z biopsji cienkoigłowej może wspomóc diagnostykę raka piersi

02.08.2018

Wyniki badania opublikowanego w Molecular Oncology wskazują, że analiza molekularna białek i mRNA, przeprowadzona na materiałach z biopsji cienkoigłowej pozostałych po badaniu cytologicznym wykonywanym w celu diagnozy raka piersi, może prowadzić do ulepszenia diagnostyki.

rak trzustki - grafika poglądowa

Badanie wydychanego powietrza pozwoli wykryć raka trzustki

30.07.2018

Badanie opublikowane w British Journal of Surgery wskazuje, że analiza lotnych lotnych związków organicznych zawartych w oddechu może pomóc we wcześniejszym wykryciu raka trzustki, dając tym samym szansę na jego skuteczne leczenie.

baner Onkonet News

Problem powstawania i leczenia ran oraz odleżyn u chorych leczonych onkologicznie

27.07.2018

Rany i odleżyny stanowią poważny problem towarzyszący leczeniu nowotworów. Choroba nowotworowa oraz skutki uboczne leczenia onkologicznego utrudniają proces gojenia się ran, co w poważniejszych przypadkach może spowodować konieczność przerwania leczenia ... .

cukrzyca - zdjęcie poglądowe

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza u kobiet

25.07.2018

Analiza przeprowadzona na podstawie danych obejmujących prawie 20 milionów ludzi oraz ponad milion odnotowanych przypadków różnych rodzajów raka pokazała, że cukrzyca znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy oraz to, że ryzyko jest większe dla kobiet, niż dla mężczyzn.

owoce i warzywa - zdjęcie poglądowe

Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw zmniejsza ryzyko raka piersi

23.07.2018

Naukowcy z Harvard School of Public Health ustalili, że kobiety, które codziennie spożywają dużą ilość owoców i warzyw, mogą mieć mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, zwłaszcza na jego agresywne formy, niż te spożywające mniej owoców i warzyw.

ECU Melanoma Research Group

Nowo opracowany test krwi wykrywa czerniaka we wczesnym stadium

20.07.2018

Badacze z Uniwersytetu Edith Cowan (ECU) opracowali pierwszy na świecie test krwi zdolny do wykrywania czerniaka we wczesnym stadium rozwoju. Jest to przełom, który może uratować tysiące istnień ludzkich i przynieść znaczące oszczędności w systemie opieki zdrowotnej.

test PSA zdjęcie poglądowe

Otyłość wpływa na wyniki testu raka prostaty (PSA)

18.07.2018

Naukowcy z Australii opublikowali wyniki badań pokazujących, że otyłość może spowodować obniżenie poziomu PSA, prowadząc do nieprawidłowej interpretacji wyników testu. Wynikające z badań ustalenia mają ważne znaczenie dla tego, jak powinny być interpretowane poziomy PSA u otyłych mężczyzn.

Oddział Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Oddział Badań Wczesnych Faz szansą na innowacyjne leczenie onkologiczne

16.07.2018

Oddział Badań Wczesnych Faz działający juz od roku w Centrum Onkologii w Warszawie daje pacjentom szansę na skorzystanie z najnowszych, innowacyjnych terapii, które do tej pory były niedostępne w Polsce. To pierwszy w Polsce nowoczesny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz dedykowany leczeniu onkologicznemu.

Laboratorium genetyczne Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej Bydgoskiego Centrum Onkologii

Najwyższa jakość badań genetycznych w Bydgoskim Centrum Onkologii

12.07.2018

Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej BCO po raz kolejny uzyskał maksymalną ocenę dotyczącą jakości realizowanych badań genetycznych. Badania te są podstawą przy kwalifikacji pacjentów do terapii celowanych genetycznie.

Inauguracja działalności Centrum Leczenia Raka Prostaty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Uruchomienie Centrum Leczenia Raka Prostaty w UCK w Gdańsku

10.07.2018

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit to jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów sprzyja jakości i wysokiej efektywności leczenia.

Akcelerator Versa HD firmy Elekta w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Nowoczesny akcelerator do radioterapii i radiochirurgii w Lubelskim Centrum Onkologii

09.07.2018

Zakup akceleratora Versa HD przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej umożliwi wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które stanowią najwyższe standardy światowe i były do tej pory niedostępne w regionie.

kadr ze spotu kampanii „BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa”

„BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa” – kampania poświęcona zmaganiom z zaawansowanym rakiem piersi

05.07.2018

Rozpoczęła się kampania „BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet walczących z zaawansowanym rakiem piersi.

baner Onkonet News

Biopsje w diagnostyce onkologicznej

03.07.2018

Biopsja - rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Materiał pobierany jest w formie wycinka lub drogą aspiracji (zasysanie) i następnie badany z wykorzystaniem mikroskopu.

opalanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem czerniaka

Jest lato – chroń się przed czerniakiem!

02.07.2018

Nie zapominajmy, zwłaszcza latem, o zagrożeniach wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce (na promieniowanie UV), które może doprowadzić do poważnych chorób skóry, w tym czerniaka złośliwego skóry.

okładka czasopisma Immunoterapia 1/2018

Ukazał się kolejny numer czasopisma „Immunoterapia”.

28.06.2018

Polecamy w nim między innymi artykuł „Podstawy Immunoonkologii część pierwsza” oraz materiał na temat wykorzystania wirusów przeciwko nowotworom - „Onkolityczne wektory wirusowe w immunoterapii nowotworów”.

baner Onkonet News

Leczenie żywieniowe w kontekście raportu „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach”

27.06.2018

Raport „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu wskazuje, że co najmniej 30% pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych.

broszura Living well during cancer treatment - baner

Porady żywieniowe poprawiają jakość życia pacjentów onkologicznych - poradnik

22.06.2018

Na stronie Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej ESSO dostępna jest broszura omawiająca zagadnienia odżywiania pacjentów onkologicznych. Poradnik porusza wiele istotnych zagadnień dotyczących żywienia.

witamina D - zdjęcie poglądowe

Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

20.06.2018

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują, że wyższy poziom witaminy D we krwi wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Osoby z poziomem witaminy D we krwi powyżej 60 ng/ml miały pięciokrotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu do tych z mniej niż 20 ng/ml.

akcelerator EDGE do radiochirurgii w Centrum Onkologii w Gliwicach

Otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach

18.06.2018

W gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie otwarto 14 czerwca br. jedyne w Polsce w pełni wyposażone Centrum Radiochirurgii Nowotworów, w którym chorzy na raka będą leczeni przez doświadczony zespół specjalistów przy użyciu najnowocześniejszej aparatury

akupunktura - grafika poglądowa

Akupunktura w chorobie nowotworowej

15.06.2018

Akupunktura jako współmetoda leczenia bólu w chorobie nowotworowej jest rekomendowana przez American Society of Clinical Oncology Chronic Pain Guideline. Jest również skutecznym sposobem leczenia nudności i wymiotów spowodowanych przez chemioterapię nowotworów.

logo Breast Cancer Unit w WCO w Poznaniu

Uruchomienie Breast Cancer Unit w WCO w Poznaniu

12.06.2018

W najbliższy czwartek, 14 czerwca 2018 r., odbędzie się uroczystość oddania do użytkowania Breast Cancer Unit w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

wizualizacja Siedleckiego Ośrodka Onkologii

Siedlecki Ośrodek Onkologii - dobra wiadomość dla mieszkańców wschodniej części woj. mazowieckiego

11.06.2018

Wkrótce zostanie oddany do użytku Siedlecki Ośrodek Onkologii przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Będzie to jedyny taki ośrodek w w północno-wschodniej części Mazowsza.

ilustracja poglądowa DNA

Badanie krwi daje nadzieję na wykrycie raka jeszcze przed wystąpieniem objawów

06.06.2018

Nowy test opracowany przez naukowców z Cleveland Clinic w Ohio pozwala na wykrycie 10 rodzajów raka we wczesnych stadiach rozwoju, znacznie wcześniej niż pojawią się objawy choroby nowotworowej i do tego charakteryzuje się wysoką dokładnością.

Szpital Morski im. PCK w Gdyni

Zwiększenie dostępności i poprawa warunków leczenia onkologicznego dla chorych z województwa pomorskiego

04.06.2018

W Szpitalu Morskim im PCK w Gdyni właśnie oddano do użytku inwestycję wartą ponad 8,5 mln zł. Na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii zaadaptowano i wyremontowano ok. 2700 m2 powierzchni.

baner Onkonet News

Nowy test pozwoli uniknąć ponad 40% biopsji w diagnostyce raka prostaty

01.06.2018

Wieloośrodkowe badanie potwierdziło skuteczność kliniczną testu IsoPSA – nowego badania krwi, które okazało się dokładniejsze w przewidywaniu ryzyka raka prostaty (gruczołu krokowego) niż standardowy test PSA.

antyperspirant - zdjęcie poglądowe

Antyperspiranty mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi

29.05.2018

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku, w Austrii przeprowadzili badania pokazujące związek pomiędzy korzystaniem z antyperspirantów stosowanych pod pachę, a zachorowaniami na raka piersi.

szczepionka na bazie DNA do leczenia raka jelita grubego - baner

Szczepionka na bazie DNA przeznaczona do leczenia raka jelita grubego - obiecujące wyniki badań

25.05.2018

Naukowcy przeprowadzą badania kliniczne leczenia zaawansowanego raka jelita grubego (CRC) za pomocą szczepionki DNA w połączeniu z przeciwciałem PD-1. Potencjalnie terapia ta może znacząco zwiększyć oczekiwaną długość życia chorych.

Wprost - ranking najlepszych szpitali 2018

Najlepsze szpitale 2018 - kolejna edycja rankingu tygodnika "Wprost"

23.05.2018

Na podstawie kilku tysięcy ankiet „Wprost” wybrał najlepsze szpitale w Polsce. Szpitale oceniane były niezależnie w sześciu kategoriach specjalizacji. Jedną z nich była chirurgia onkologiczna.

profilaktyka raka piersi - zdjęcie poglądowe

Będzie refundacja zabiegów profilaktycznego usunięcia piersi oraz jajników

22.05.2018

Rzeczpospolita informuje, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o refundacji zabiegów profilaktycznego usunięcia piersi oraz jajników u kobiet z wysokim ryzykiem rozwoju raka. Ministerstwo planuje wpisać te zabiegi do koszyka świadczeń gwarantowanych.

Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej BCO

Leczenie celowane molekularnie w Centrum Onkologii w Bydgoszczy – otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego

21.05.2018

22 maja w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbędzie uroczyste otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego (IFM). Powstało ono z myślą o planowaniu indywidualnych terapii onkologicznych opartych na profilu molekularnym raka.

nerki - grafika poglądowa

Jest przełom w leczeniu raka nerki w Polsce

17.05.2018

Pacjenci chorzy na raka nerki od 1 maja tego roku mają wreszcie dostęp do leków nowej generacji. Nowoczesne terapie w porównaniu do możliwości, którymi dysponowaliśmy do tej pory znacząco wydłużają życie chorym na raka nerki - mówią eksperci.

Nowoczesne wyposażenie sali operacyjnej na Oddziale Otolaryngologii w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego

Leczenie raka krtani – nowoczesna chirurgia endoskopowa z wykorzystaniem lasera

15.05.2018

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego na Oddziale Otolaryngologii wykonuje się małoinwazyjne operacje chirurgicznego usunięcia nowotworów krtani. Cechą szczególną wykonywanych tu zabiegów jest wykorzystanie nowoczesnego lasera i metody endoskopowej.

baner Wyroluj Raka 2018

Wyroluj Raka 2018 Nightskating

10.05.2018

W imieniu organizatorów, Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej oraz Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego działającego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, zapraszamy na wspólny przejazd rolkarski ulicami Gdańska. Wydarzenie będzie poprzedzone imprezą, która promować ma samobadanie piersi oraz szerzyć wiedzę na temat raka piersi.

bladder cancer awarness month

Maj miesiącem świadomości raka pęcherza moczowego

09.05.2018

W świadomości społecznej ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest lekceważone, a temat ten jest rzadko obecny w mediach. Tymczasem rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Z jego powodu w Polsce co roku umiera ponad 3000 chorych.

chirurgia onkologiczna - zdjęcie poglądowe

Chirurgia onkologiczna - chirurgiczne leczenie raka i nowotworów

30.04.2018

Rola i znaczenie chirurgii onkologicznej w leczeniu raka i nowotworów. Wyjaśnienie pojęć zabiegu radykalnego, cytoredukcyjnego oraz paliatywnego. Omówienie zagadnienia operacji oszczędzających i rekonstrukcyjnych.

baner Breast Cancer Unit

Dwa nowe Breast Cancer Unit - w Bydgoszczy oraz w Gdyni

27.04.2018

Dwa ośrodki zajmujące się leczeniem nowotworów piersi uzyskały prestiżowe akredytacje Breast Cancer Unit wydane przez SIS (Senologic International Society). Certyfikaty zostały przyznane Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim w Gdyni.

prezentacja prof. Zegarskiego na VII Sympozjum Postępy w chirurgii kolorektalnej

HIPEC i PIPAC – nowe informacje o nowoczesnych metodach leczenia przerzutów do otrzewnej

25.04.2018

W dniach 19-21 kwietnia 2018 roku odbyło się w Serocku VII Sympozjum „Postępy w chirurgii kolorektalnej”. Jednym z tematów było leczenie przerzutów do otrzewnej raka jelita grubego i żołądka za pomocą metody HIPEC oraz PIPAC.

logo Onkonet.pl

Ocena stopnia zaawansowania nowotworu, klasyfikacja TNM oraz inne czynniki oceny raka

23.04.2018

W jaki sposób i na jakiej podstawie lekarze oceniają stan zaawansowania raka? Co decyduje o wyborze metody leczenia? Wyjaśniamy na czym polega istota klasyfikacji TNM oraz ocena stopnia zaawansowania nowotworu.

operacja raka trzustki z wykorzystaniem NanoKnife

Szansa dla chorych z nieoperacyjnym rakiem trzustki

19.04.2018

NanoKnife umożliwia leczenie chorych z nowotworami, które ze względu na usytuowanie, rozmiar oraz naciekanie naczyń krwionośnych nie kwalifikują się do klasycznego leczenia chirurgicznego. We Wrocławiu przeprowadzono niedawno pierwszy zabieg usunięcia guza trzustki tą metodą.

laboratorium biotechnologiczne - grafika poglądowa

Helix Immuno-Oncology zaprezentuje wyniki badań na prestiżowej konferencji naukowej AACR

16.04.2018

Helix Immuno-Oncology, spółka biotechnologiczna specjalizująca się w badaniach i rozwoju immunoterapii przeciwnowotworowych przedstawi najnowsze wyniki badań nad cząsteczką terapeutyczną V-DOS47

nerki - grafika poglądowa

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

13.04.2018

Na świecie leczenie zaawansowanego raka nerki bardzo się zmieniło. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. W Polsce nie mamy dostępu do leków kolejnych generacji uznanych już za standard leczenia i przez to pozostajemy w tyle.

laboratoria firmy Slevita S.A.

Selvita przedstawi najnowsze wyniki badań nad lekami onkologicznymi na prestiżowej konferencji AACR 2018

11.04.2018

Selvita S.A. polska firma biotechnologiczna, jedna z największych firm sektora biotechnologii medycznej w Europie, zaprezentuje w najbliższych dniach na prestiżowej konferencji naukowej „AACR Annual Meeting” najnowsze wyniki swoich prac badawczo-rozwojowych.

logo Onkonet.pl

Zapobieganie niedożywieniu i wyniszczeniu w chorobie nowotworowej

09.04.2018

Zaburzenia odżywiania w chorobie nowotworowej zależą od wielu czynników. Niektóre wynikają z blokowania, przez rozwijający się nowotwór, naturalnej drogi przyjmowania pokarmów, inne z ogólnego zaawansowania choroby.

rak płuca - grafika poglądowa

Nowy lek dla chorych na raka płuca dopuszczony do stosowania w Polsce

06.04.2018

Wraz szybkim postępem medycyny w ostatnich latach rozwinęła się obiecująca grupa leków – leki immunoterapeutyczne, które przynoszą nadzieję dla szerokiej grupy chorych. Leczenie immunoterapeutyczne nowotworów polega na wspomaganiu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, między innymi limfocytów, tak by były w stanie rozpoznawać i atakować komórki nowotworowe.

bakterie Chlamydia infekujące komórkę

Zakażenie Chlamydią zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika

03.04.2018

Według badań dr B. Trabert z Division Cancer Epidemiology, National Cancer Institute w USA, zakażenia Chlamydią, przenoszone droga płciową, wiążą się z dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na raka jajnika.

prof. Piotr Czauderna przewodniczący zespołu ekspertów ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii

Polska onkologia potrzebuje reformy nastawionej na efektywność leczenia

29.03.2018

Onkologia, jak w soczewce skupia problemy polskiego systemu ochrony zdrowia: chroniczne niedofinansowanie, brak koordynacji, konkurowanie wszystkich ze wszystkimi, przypadkowe podejmowanie działań.

biotechnologia badania laboratoryjne - ilustracja poglądowa

Wkrótce rozpoczną się w Polsce badania kliniczne nowego leku przeciwko rakowi piersi w jego szczególnie niebezpiecznej postaci

26.03.2018

Polscy naukowcy z biotechnologicznej firmy GLG Pharma prowadzą badania nad zastosowaniem inhibitorów białka STAT3 w terapii celowanej wobec potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC).

obraz histopatologiczny komórek czerniaka

Nowoczesne metody leczenia czerniaka - leczenie celowane

23.03.2018

Dzięki postępowi w badaniach genetycznych medycyna otrzymała leki pomagające leczyć czerniaka nawet w zaawansowanym stadium, prowadzące do istotnego wydłużenia życia chorych. Ich działanie polega na przerwaniu szlaku sygnałów prowadzących do podziałów komórki nowotworowej, co w efekcie prowadzi do spowolnienia rozwoju nowotworu.

liście szałwi

Szałwia chroni jelito grube przed rozwojem raka

21.03.2018

W pracy przedstawionej przez badaczy portugalskich potwierdzono na podstawie badań in-vivo, że picie naparu z szałwii działa ochronnie na DNA komórek oraz jest w stanie chronić przed rozwojem raka jelita grubego.

procedura HIPEC w toku

Dobra wiadomość dotycząca leczenia chorych z przerzutami do otrzewnej – jest szansa na szersze stosowanie procedury HIPEC

19.03.2018

W AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) trwają prace nad realną wyceną zabiegów cytoredukcyjnych i HIPEC w leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi (przerzuty) nowotworami otrzewnej.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Rak szyjki macicy – można go wyeliminować jako chorobę, potrzeba tylko odpowiednich decyzji

16.03.2018

Najczęstszą przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest infekcja wirusem HPV. Aż 99% przypadków raka szyjki macicy ma swoje źródło we wcześniejszej, przewlekłej infekcji wirusem HPV.

ocena mikroskopowa preparatu medycznego

Cytologia na podłożu płynnym - nowa, dokładniejsza metoda szansą na skuteczniejszą walkę z rakiem szyjki macicy

14.03.2018

Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość zmiany metody badań cytologicznych. Nowa metoda - cytologia na podłożu płynnym – jest zdaniem Polskiego Towarzystwa Patologów dokładniejsza, a jej stosowanie może znacząco pomóc w walce z rakiem szyjki macicy.

wirus - grafika poglądowa

Wirusy przeciwko nowotworom - nowe możliwości w leczeniu czerniaka

12.03.2018

Wirusy wykorzystywane w celu uszkadzania komórek nowotworowych (wirusy onkolityczne – ang. oncolityc viruses) to odpowiednio zmodyfikowane wersje wirusów od lat dobrze znanych badaczom, takich jak wirusy opryszczki czy polio.

solarium - zdjęcie poglądowe

Korzystanie z solarium może zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 75%

08.03.2018

Statystyki dotyczące zachorowań na czerniaka potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania znacząco rośnie na skutek korzystania z solarium.

ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna w trakcie chemioterapii w raku piersi i raku jelita grubego jest korzystna dla pacjentów

06.03.2018

Badacze z ośrodka medycznego w Utrechcie, Holandia, oceniali korzyści z wykonywania ćwiczeń fizycznych w trakcie chemioterapii w grupie chorych z rakiem piersi i rakiem jelita grubego.

cygara - zdjęcie poglądowe

Palenie fajki lub cygar jest tak samo szkodliwe jak palenie papierosów

02.03.2018

Badanie wykazało zdecydowanie wyższą śmiertelność osób palących fajkę lub cygara aniżeli osób niepalących. Palacze cygar i fajek byli znacznie częściej narażeni na nowotwory tytoniozależne, takie jak rak pęcherza moczowego, rak płuc, rak przełyku, krtani, jamy ustnej czy rak trzustki.

kurkuma

Kurkuma nie tylko wykazuje działanie antynowotworowe, ale również wspomaga leczenie chemioterapią

28.02.2018

Badania naukowe wykazały bardzo interesujące działanie kurkumy u chorych leczonych za pomocą chemioterapii systemowej. Wykazano mianowicie, że kurkuma odwraca obserwowaną oporność na niektóre cytostatyki wspomagając tym samym proces leczenia.

logo - European Organization for thr Research and Treatment of Cancer

Hipertermia miejscowa w połączeniu z chemioterapią znacząco poprawia wyniki leczenia mięsaków tkanek miękkich

26.02.2018

W opublikowanych ostatnio wynikach badania EORTC przeprowadzonych przez zespół lekarzy z Niemiec zamieszczono informacje o leczeniu mięsaków tkanek miękkich za pomocą chemioterapii z dodatkowym wykorzystaniem hipertermii.

sardynki na talerzu

Jedzenie ryb zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka

23.02.2018

Związek pomiędzy poziomem konsumpcji ryb a zachorowalnością na nowotwory był przedmiotem badań w formie meta-analizy. W oparciu o zgromadzone dane zbadano wpływ spożycia ryb na ryzyko zachorowania na raka.

serce - grafika poglądowa

Kardioonkologia – profilaktyka i leczenie toksycznych powikłań chemioterapii

21.02.2018

Jednym z najpoważniejszych powikłań chemioterapii w leczeniu onkologicznym jest uszkodzenie mięśnia sercowego. Toksyczne działanie leków przeciwnowotworowych może spowodować upośledzenie kurczliwości serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca.

dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii - HIPEC

Leczenie raka jajnika: dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w połączeniu z chemioterapią systemową i zabiegiem cytoredukcyjnym znacząco poprawia wyniki leczenia chorych w III stopniu zaawansowania

19.02.2018

W renomowanym czasopiśmie N Eng J Med w najnowszym numerze pojawił się długo oczekiwany artykuł badaczy holenderskich i duńskich oceniających wyniki leczenia 245 chorych z rakiem jajnika w III stopniu zaawansowania

jelita - zdjęcie poglądowe

Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą wpływać na skuteczność immunoterapii nowotworów

17.02.2018

Badania wykazały, że stosowanie antybiotykoterapii w trakcie leczenia immunologicznego może obniżać skuteczność działania leków przeciwnowotworowych

witamina D - zdjęcie poglądowe

Witamina D przeciwdziała powstawaniu nowotworów przewodu pokarmowego

14.02.2018

Wyniki wielu badań wskazują, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Z kolei suplementacja (uzupełnienie diety) witaminą D przeciwdziała powstawaniu nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak rak przełyku, żołądka, wątroby, trzustki i jelita grubego.

zęby - zdjęcie poglądowe

Choroby bakteryjne przyzębia wpływają na występowanie zmian przednowotworowych żołądka

12.02.2018

Badania wskazują, że brak higieny jamy ustnej jest czynnikiem ryzyka powstania zmian przednowotworowych, które prowadzą do powstania tak niebezpiecznego nowotworu jakim jest rak żołądka.

szczepienie - zdjęcie poglądowe

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy

08.02.2018

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV pozwalają na uniknięcie zakażenia wirusem i co za tym idzie, obniżają znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szacuje się, że zaszczepienie całej populacji kobiet mogłoby zredukować zachorowalność na raka szyjki macicy aż o 90%.

wykres pokazujący związek pomiędzy uczestnictwem w badaniach profilaktycznych, a dłuższym przeżyciem w przypadku wykrycia nowotworu

Badania profilaktyczne ratują życie!

06.02.2018

Dane dotyczące wyników leczenia pokazują wyraźny związek pomiędzy uczestnictwem w badaniach profilaktycznych, a znacznie lepszymi wynikami leczenia onkologicznego u tych pacjentów, u których nowotwór został rozpoznany w trakcie badań profilaktycznych.

leczenie onkologiczne - zdjęcie poglądowe

Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w pozostałych krajach UE

05.02.2018

Zachorowalność na nowotwory w Polsce rośnie z roku na rok i najprawdopodobniej do 2025 roku staną się one główną przyczyną zgonów. Tymczasem skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej.

schemat działania radioizotopowej terapii celowanej molekularnie

Nowy, skuteczny lek w terapii guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego

02.02.2018

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nowy lek stosowany w terapii guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego. Lutathera (Lu177-dotatate) należy do innowacyjnej kategorii leków/terapii nazywanych PRRT.

plakat Światowy dzień walki z rakiem 2018

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2018

31.01.2018

W najbliższą sobotę 3 lutego, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych w wybranych placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Możemy zapobiec rakowi!

chemioterapia - grafika poglądowa

Chemioterapia - metoda leczenia nowotworów

29.01.2018

Przedstawiamy nowe, obszerne opracowanie na temat chemioterapii. Wyjaśniamy w nim na czym polega istota działania chemioterapii, opisujemy stosowane metody oraz omawiamy problematykę powikłań pojawiających się w wyniku leczenia lekami cytotoksycznymi. »  czytaj więcej

lek antynowotworowy Olaparib

Nowy skuteczniejszy lek w terapii raka piersi u chorych z mutacją w genach BRCA

26.01.2018

W styczniu 2018 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała lek Olaparib do leczenia raka piersi u chorych z obecną mutacją w genach BRCA. W trakcie badań klinicznych lek wykazał się wyższą skutecznością niż wcześniej stosowane leki »  czytaj więcej

praca w nocy zdjęcie poglądowe

Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka u kobiet

24.01.2018

Badania przeprowadzone na podstawie danych obejmujących łącznie prawie 4 mln osób z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii wykazały, że u kobiet wykonujących długotrwałą pracę w godzinach nocnych (pracujących na nocną zmianę) wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory. »  czytaj więcej

okładka kwartalnika Immunoterapia

Pierwszy numer kwartalnika „Immunoterapia” - tematem immunoterapia nowotworów

22.01.2018

Kwartalnik poświęcony jest tematyce immunoterapii, która została uznana za największe, przełomowe osiągnięcie w medycynie. Pismo jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie środowiska medycznego tematem praktycznego i skutecznego stosowania immunoterapii. »  czytaj więcej

baner konferencji Akademia Raka Piersi 2018

Konferencja „Akademia Raka Piersi 2018”

17.01.2018

PZWL Wydawnictwo Naukowe zaprasza na cykl konferencji naukowych dla lekarzy, podczas których zostaną omówione wyniki nowych badań klinicznych i wytyczne postępowania w zakresie leczenia wszystkich podtypów biologicznych leczenia wczesnego i rozsianego raka piersi. »  czytaj więcej

okładka ksiązki Terapia CRS + HIPEC

Pierwsza polska monografia „Terapia CRS + HIPEC”

16.01.2018

Właśnie ukazała się pierwsza polska monografia poświęcona chirurgii cytoredukcyjnej w połączeniu z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjna w hipertermii - „Terapia CRS + HIPEC”. Publikacja opisuje najnowsze możliwości leczenia chorych z przerzutami nowotworu do otrzewnej. »  czytaj więcej

Optoakustyczne badanie piersi - sprzęt firmy Seno medical

Nowy sposób diagnostyki raka piersi - badanie optoakustyczne

15.01.2018

Naukowcy z kilku jednostek naukowych w USA wspólnie opracowali nowatorski sposób diagnostyki nowotworów piersi. Za pomocą światła lasera w połączeniu z badaniem ultrasonograficznym możliwa jest analiza ukrwienia guza nowotworowego. »  czytaj więcej

Logotyp serwisu onkologicznego Onkonet.pl

Niedożywienie w chorobie nowotworowej – jak rozpoznać, jakie niesie ze sobą zagrożenie i jak można mu przeciwdziałać

11.01.2018

U chorego pojawia się apatia, niechęć do rozmowy, utrata apetytu. Posiłki są zjadane częściowo, bez smaku. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy porozmawiać z chorym, często nie zauważa on, że istnieje taki problem, jak zaburzenia jedzenia. »  czytaj więcej

Konferencja priorytety w ochronie zdrowia 2018

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018

08.01.2018

11 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się cykliczna debata Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018 o najważniejszych wyzwaniach polskiej ochrony zdrowia. W trakcie konferencji pod lupę zostaną wzięte najbardziej newralgiczne problemy. Wśród nich znajdzie się onkologia. »  czytaj więcej

Preparat Nutridrink Multi Fibre do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

Uszkodzenie jelit po radioterapii – ochrona żywieniowa

2.01.2018

Jak wykazały badania odpowiednie przygotowanie żywieniowe pacjenta przed leczeniem radioterapią może poprawić jego stan ogólny i metaboliczny, ograniczając wystąpienie lub natężenie powikłań związanych z napromieniowaniem. »  czytaj więcej

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia