Menu

Wytyczne PTChO dla chirurgów i dermatologów dotyczące diagnozowania czerniaków

06.04.2021

logotyp Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Sekcja Onkologiczna Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskie Towarzystwo Patologów, bazując na wieloletnim doświadczeniu, opracowało wspólnie kartę-drogowskaz „Pacjent ze zmianą barwnikową. Postępowanie diagnostyczne dla dermatologów i chirurgów wraz z kartą konsultacyjną pacjenta”.

Karta została stworzona jako praktyczne narzędzie usprawniające proces diagnostyczny czerniaków do korzystania w gabinecie lekarza.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3 000 na czerniaka. Podstawą skutecznego leczenia czerniaka jest wczesne rozpoznanie.

Karta krok po kroku w przystępnej formie prezentuje kolejne etapy postępowania w przypadku zmian barwnikowych skórnych; zawiera także praktyczny przewodnik po dermatoskopowych cechach zmian podejrzanych, wymagających wycięcia.

W karcie znajdą Państwo opisany obecnie obowiązujący system klasyfikacji TNM stopnia zaawansowania czerniaka skóry, a także aktualne wskazania dot. wycięcia blizny z marginesem tkanek oraz wykonania biopsji węzła wartowniczego lub limfadenektomii regionalnej.

Karta oprócz schematów postępowania diagnostyczno-terapeutycznych zawiera także czytelne wskazania do leczenia systemowego, w tym leczenia uzupełniającego!

Dodatkowo karta zawiera część informacyjną dot. chorego, m.in. objawy w chwili zgłoszenia, cechy kliniczne zmiany skórnej (tzw. kartę konsultacyjną), która wraz z pacjentem powinna trafić do kolejnego specjalisty, a jej celem jest ułatwienie przepływu informacji klinicznych pomiędzy dermatologami, chirurgami i onkologami.

Wczesne rozpoznanie czerniaka zwiększa szanse wieloletniego przeżycia chorego. Z tego powodu tak istotne jest szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie optymalnego leczenia z uwzględnieniem aktualnych zasad postępowania uzupełniającego, które jest od niedawna dostępne w Polsce w ramach programu lekowego (B.59 „Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych”).


Źródło:

  1. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej
» więcej aktualności medycznych