Menu

Nowotwory niezłośliwe piersi

Gruczolakowłókniak (fibroadenoma)
Najczęstsza zmiana w piersi u młodych kobiet. Występuje jako dobrze odgraniczony, elastyczny, przesuwalny guz. Średnica guza wynosi zazwyczaj 1 – 3 cm. W około 20% przypadków występuje w postaci mnogiej. Jeśli się go nie usunie, rośnie systematycznie latami, osiągając niekiedy wielkość 10 – 20 cm. Powiększają się także po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w czasie ciąży lub w przypadku przyjmowania egzogennych estrogenów (środki antykoncepcyjne). Leczenie – wycięcie w znieczuleniu miejscowym. Gruczolakowłókniaki powyżej 2 cm średnicy u kobiet powyżej 30 r.ż. należy zbadać w całości pod kątem możliwych zmian złośliwych
Torbiele (cystis)
Występują najczęściej u kobiet pomiędzy 45 a 55 r.ż. Większość z nich jest bezobjawowa, niektóre z nich dają niewielkie dolegliwości bólowe lub wzmożoną tkliwość piersi. Są często mnogie, mogą występować obustronnie. Duże torbiele, wyczuwalne zazwyczaj jako elastyczny guz, należy nakłuć i opróżnić, a uzyskaną treść zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych, szczególnie jeśli jest obecny rozrost w ścianie. W tym ostatnim przypadku należy wykonać biopsję zmiany rozrostowej. Punkcja torbieli, oprócz właściwości diagnostycznych, ma także znaczenie lecznicze, gdyż torbiel często zanika po punkcji i nie wymaga ponownej interwencji.
Brodawczak śródprzewodowy (papilloma intraductale)
Jest to niewielki, łagodny guz, rozwijający się wewnątrz przewodu wyprowadzającego, tuż za brodawką sutkową. Średnica guza wynosi najczęściej kilka milimetrów i z tego powodu nie jest on wyczuwalny podczas badania klinicznego. Zazwyczaj jedynym objawem jest żółty, surowiczy, niekiedy podbarwiony krwią, wyciek z brodawki sutkowej, który należy zbadać na obecność komórek nowotworowych. Czasami mały guz wielkości groszku może być wyczuwalny tuż za otoczką lub brodawką sutkową. Z brodawczaka może rozwinąć się brodawczakorak. Objawy są takie same, dlatego powinno się usunąć go chirurgicznie. Operacja polega na usunięciu zmienionego przewodu lub fragmentu gruczołu wraz z brodawczakiem.
Zapalenie gruczołu piersiowego. Ostre zapalenie gruczołu piersiowego (mastitis acuta)
Występuje głównie w pierwszych tygodniach karmienia (laktacji). Bakterie ropotwórcze wnikają w głąb piersi przez szczelinowate pęknięcia w obrębie brodawki sutkowej lub drogą przewodów mlecznych. Zaleganie wydzieliny sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, który objawia się nadmierną ciepłotą piersi, zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem. Ostre zapalenie gruczołu piersiowego wymaga intensywnego leczenia (antybiotykoterapia), gdyż w przeciwnym razie prowadzi do powstania ropnia lub ropowicy piersi. Leczenie polega wówczas na nacięciu, opróżnieniu i drenaży ropnia.
Zapalenie przewlekłe gruczołu piersiowego (mastitis chronica)
Występuje głównie u kobiet po 40 r.ż. i jest związane z zaleganiem wydzieliny w poszerzonych przewodach mlecznych lub, rzadziej, z martwicą tkanki tłuszczowej. W wyniku uszkodzenia ściany przewodu wydzielina wydostaje się do otaczających tkanek, wywołując odczyn zapalny. Klinicznie objawia się obecnością twardego, nieregularnego guza.
Torbiel mleczna (galactocele)
Jest to torbiel gruczołu piersiowego powstała w czasie połogu u kobiet karmiących piersią. Objawia się jako gładki, tkliwy przy dotyku guzek o zmiennym kształcie. Przyczyną powstawania tego typu torbieli jest zablokowanie jednego z wyprowadzających przewodów mlecznych. Zazwyczaj nie wymaga leczenia i zanika samoistnie.

» powrót na początek strony

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA