Menu

30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla dzieci z nowotworami gałki ocznej!

30.01.2022

Baner 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dziś od rana gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ! To już 30 Finał tej wspaniałej akcji zbierania środków na potrzeby małych pacjentów. W tym roku orkiestra gra „Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”, w tym leczenia nowotworu gałki ocznej – siatkówczaka.

Siatkówczak (retinoblastoma) jest nowotworem, który może objawić się przed ukończeniem 1-go roku życia, większość zachorowań zdarza się przed ukończeniem 5-go r.ż. Jeśli nie jest leczony, prowadzi do śmierci dziecka.

Do najczęstszych objawów siatkówczaka, które zwracają uwagę rodziców i lekarzy, jest zez oraz występowanie objawu leukokorii – białego odblasku z dna oka („biała źrenica”) Leczony, pozwala na wyzdrowienie prawie wszystkich dzieci przy zachowaniu przynajmniej jednej gałki ocznej. Specjalistyczne, nowoczesne postępowanie diagnostyczne z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych pozwala na zniszczenie nowotworu i całkowite wyleczenie przy zachowaniu wzroku w obu oczach.

Jaki sprzęt zostanie zakupiony ze środków zebranych podczas 30. Finału WOŚP?
Oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne– to urządzenia, które szpitale wskazują najczęściej jako niezbędne do przeprowadzenia sprawnej diagnostyki oraz leczenia małych pacjentów, przebywających na oddziałach okulistycznych.

Dodatkowo Fundacja WOŚP planuje zakup angiografu dwupłaszczyznowego – sprzętu wykorzystywanego do leczenia najczęściej występującego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci – siatkówczaka. Do leczenia wykorzystywana jest najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda, jaką jest chemioterapia dotętnicza.


Źródło:

  1. Onkonet.pl – materiał własny
  2. www.wosp.org.pl/aktualnosci/zobacz-wyraznie-jaki-jest-cel-30-finalu-wosp
» więcej aktualności medycznych