Menu

W BCO przeprowadzono pierwszą na Podlasiu operację rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata DIEP

28.10.2021

Operacja rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata DIEP w Białostockim Centrum Onkologii

W Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku przeprowadzono, 22 października, pierwszą na Podlasiu operację rekonstrukcji piersi płatem DIEP. Jest to zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha uzyskujemy rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnej piersi.

Do przeprowadzenia tej operacji niezbędne są techniki mikrochirurgiczne umożliwiające zespolenie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego naczyń nabrzusznych dolnych, pochodzących od płata, z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej.

Operacja jest czasochłonna i prowadzona przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobiera płat z podbrzusza, wyizolowuje naczynia, które będą zespalane. W tym czasie, drugi zespół chirurgów wycina bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotowuje naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Końcowym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej. Okres hospitalizacji to około siedem dni.

Zabieg przeprowadził zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr. n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Z ramienia BCO w zabiegu uczestniczył dr Paweł Malinowski, chirurg onkolog, który był inicjatorem przeprowadzenia operacji w BCO.

Jest to jakby najbardziej finezyjny zabieg w chirurgii piersi, w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi, więc jest to coś, co powinno być, wydaje się, obligatoryjnie wykonywane, ale wymaga to wyszkolonych osób, specjalistycznego sprzętu, więc fajnie, że udało się taki zabieg zainaugurować – podkreślił podczas konferencji prasowej dr Maliszewski.

Być może w perspektywie czasu uda nam się stworzyć, w ramach ośrodków onkologicznych, pewnego rodzaju strukturę, która nie tylko będzie leczyła radyklanie nowotwory piersi, ale również będzie oferowała ten najbardziej finezyjny zabieg, jeśli chodzi o chirurgię rekonstrukcyjną, czyli rekonstrukcję piersi płatem DIEP – dodaje dr Paweł Malinowski.

Rak piersi to drugi co do częstości występowania nowotwór w Polsce. Liczba zachorowań to około 18 tysięcy rocznie. Coraz powszechniej stosowany screening/mammografia przesiewowa, nowoczesne techniki diagnostyki, społeczne akcje informacyjne sprawiają, że duża część nowotworów wykrywana jest w wczesnych stadiach zaawansowania. Przekłada się to na duży odsetek operacji oszczędzających gruczoł piersiowy (BCT), jednak nadal u około 40% pacjentek istnieje konieczność amputacji piersi.

Kobiety po amputacji piersi doświadczają nie tylko okaleczenia ciała, ale również urazu psychicznego, który przejawia się często brakiem akceptacji i odczuciem niepełnej wartości. Szacuje się, że nie więcej niż 10% kobiet po mastektomii w Polsce decyduje się na rekonstrukcję, w krajach Europy Zachodniej i USA odsetek wykonanych rekonstrukcji sięga nawet 40%.

Nowoczesne leczenie pacjentek na raka piersi odbywa się w wielodyscyplinarnych zespołach, a jego nieodłączną częścią powinien być chirurg wykonujący rekonstrukcję piersi. Możliwość rekonstrukcji piersi należy zapewnić każdej chorej po leczeniu raka piersi. Wybór czasu rekonstrukcji oraz materiału rekonstrukcyjnego zależy od indywidualnych uwarunkowań i preferencji pacjentki. Rekonstrukcję piersi można wykonać przy użyciu własnych tkanek chorej (najczęściej płatów skórno - mięśniowych), implantów lub połączenia obu tych metod.

Każdy nowoczesny ośrodek, który zajmuje się takim specjalistycznym leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegu, bo jest to bardzo specjalistyczny zabieg, który wymaga specjalistycznego instrumentarium, czasu i nakładów, natomiast to jest coś takiego, co daje możliwość pacjentkom po takim skomplikowanym leczeniu raka piersi rekonstrukcji tej piersi – podkreślił dr n. med. Leszek Kozłowski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO.

- Nasza nowoczesność polega na tym, że chcemy zaoferować tym pacjentkom po ciężkim leczeniu onkologicznym rekonstrukcję piersi z tkanek własnych tak, żeby dalej czuły się po prostu w pełni zdrowe. My wykonujemy różne rekonstrukcje: płatem z mięśnia najszerszego grzbietu, wykonujemy podskórne mastektomie jednoczasowe i dwuetapowe. Jak ja zaczynałem swoją przygodę z chirurgią piersi, to w chirurgii piersi była tylko jedna operacja – mastektomia, a teraz mamy około 160-ciu różnych typów operacji, które przede wszystkim są indywidualnie dopasowane do każdego przypadku, do pewnych warunków pacjentki itd. Naszą rolą jest to, aby zapewnić jak największą ofertę naszym pacjentkom.

Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w zaledwie kilku ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Statystycznie, około tysiąc kobiet rocznie po leczeniu onkologicznym ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP. Wobec tak dużego zapotrzebowania i coraz większego zainteresowania chorych istnieje konieczność, aby ośrodki wielodysyplinarnie leczące raka piersi mogły zaoferować pacjentkom nowoczesne metody rekonstrukcji.


Źródło:

  1. Białostockie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych