Menu

BRA Day 2020 – dzień informacji o rekonstrukcjach piersi

19.10.2020

Breast Reconstruction Awareness Day - logo

BRA Day (Breast Reconstruction Awareness Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w Kanadzie w 2011 r., jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami BRA Day Polska są Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Fundacja Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi.

Co roku w ramach BRA Day organizowana jest profesjonalna sesja zdjęciowa z udziałem kobiet doświadczonych chorobą nowotworową piersi. Kolejne sesje mają inny, niepowtarzalny charakter.

Poprzez BRA Day organizatorzy uświadamiają Polkom, że każda kobieta, która staje w obliczu choroby nowotworowej i mastektomii ma prawo do refundowanego zabiegu rekonstrukcji piersi.
Bardzo niepokojące są wieści, że w obawie przed koronawirusem wiele osób odkłada diagnostykę i leczenie onkologiczne na czas „po pandemii”. Nowotwory wykrywane we wczesnych stadiach są wyleczalne, a odkładanie lub przerywanie leczenia onkologicznego może okazać się bardzo niebezpieczne. Bohaterki BRA Day są przykładem, że po zakończonym leczeniu, można żyć aktywnie, a nawet w trakcie leczenia można cieszyć się kobiecością i budować poczucie własnej atrakcyjności.

Warto zaznaczyć, że w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi funkcjonuje specjalna, dedykowana kobietom jednostka – Breast Cancer Unit, czyli wielodyscyplinarny zespół specjalistów, zajmujący się całościową opieką nad chorymi na raka piersi. Zakres działania BCU obejmuje obszary od poradnictwa genetycznego i prewencji, poprzez leczenie wykrytych zmian pierwotnych i choroby zaawansowanej, do leczenia paliatywnego i obserwacji.
Funkcjonowanie unitu ma na celu sprawne diagnozowanie i skuteczne leczenie, zapewniając przy tym Pacjentkom możliwie najwyższy komfort w trudnym okresie choroby. W ramach BCU grono chirurgów onkologów dokonuje zabiegów rekonstrukcji piersi wg światowych standardów i z najwyższą dbałością o dobro Pacjentek – przyszłych Uczestniczek BRA Day. Przypadek każdej Pacjentki traktowany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania.

W Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej funkcjonuje Poradnia Chorób Piersi, do której kobiety mogą zapisywać się bez skierowania (tel. 42 689 52 00). Ze specjalistami BCU można kontaktować się mailowo: poradniachorobpiersi@kopernik.lodz.pl


Źródło:

  1. Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA