Menu

Brachyterapia piersi w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu

01.07.2024

Brachyterapia piersi w NU-MED w Zamościu – zespół medyczny

Od czerwca 2024 roku w ośrodku NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość dostępna jest kolejna metoda leczenia raka piersi – brachyterapia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Jedną z nowoczesnych metod leczenia tego nowotworu jest brachyterapia, technika radioterapii (leczenia promieniowaniem jonizującym) polegająca na umieszczeniu źródła promieniowania w miejscu po usuniętym guzie, tzw. "loży pooperacyjnej", lub w samym guzie.

Brachyterapia HDR (High Dose Rate) jest jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych technik leczenia raka piersi. Pozwala na precyzyjne podanie, wyższej niż standardowa, dawki promieniowania z jednoczesną ochroną narządów sąsiadujących, takich jak serce.

Metoda ta zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia pacjentki w sposób mniej obciążający i bardziej komfortowy dla chorej. Dzięki brachyterapii możliwe jest skrócenie czasu leczenia oraz minimalizacja skutków ubocznych.

Brachyterapia nie jest nową metodą leczenia raka piersi, ale do tej pory nie była realizowana w Zamościu. Od teraz pacjentki, które będą wymagały takiego leczenia, mogą z niego skorzystać w Zamościu.

„Z nowej metody mogą skorzystać kobiety z rozpoznanym rakiem piersi po oszczędzającym zabiegu operacyjnym i po przejściu kryteriów kwalifikacji w ośrodku" mówi dr n. med. Krzysztof Patyra, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, Kierownik Zakładu Radioterapii i Ordynator Oddziału Radioterapii w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość. "Brachyterapia piersi jest w pełni bezpieczną metodą leczenia w warunkach szpitalnych i przy profesjonalnie przygotowanym zespole" podkreśla dr Patyra.

Brachyterapia, jako metoda radioterapii, pozwala na zastosowanie wysokich dawek promieniowania bezpośrednio w miejscu nowotworu. Dzięki temu jest możliwe precyzyjne zniszczenie komórek rakowych przy jednoczesnej ochronie zdrowych tkanek. Technika ta jest szczególnie efektywna w leczeniu nowotworów, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach lub są blisko ważnych narządów.

W NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość, troska o pacjentów jest priorytetem. Nowoczesne metody leczenia, takie jak brachyterapia, są wprowadzane z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości opieki medycznej. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, z pełnym zaangażowaniem zespołu medycznego, co przekłada się na skuteczność leczenia i komfort pacjenta. Wprowadzenie brachyterapii jest kolejnym krokiem w dążeniu do doskonałości w opiece onkologicznej i zapewnieniu pacjentom najnowocześniejszych metod leczenia.


Źródło:

  1. NU-MED GRUPA S.A.
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA