Menu

Innowacyjna metoda wykrywania nowotworów na podstawie badania próbki krwi

wizualizacja ludzkiego dna

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles opracowali metodę pozwalającą wykryć nawet wczesne stadia nowotworu jedynie na podstawie badania próbki krwi.

Metoda nazwana "CancerLocator" (lokalizator raka) wykrywa krążące we krwi pozakomórkowe DNA (ctDNA) nowotworów oraz identyfikuje z jakich tkanek (jakiego organu) ono pochodzi.

"Nieinwazyjna diagnostyka raka może pozwolić jego wczesne wykrycie i postawienie diagnozy, a im wcześniej wykryjemy raka, tym większe szanse mają pacjenci na pokonanie choroby" - powiedziała Jasmine Zhou, z zespołu badaczy, w oświadczeniu. "Opracowaliśmy komputerowy test, który może wykryć raka, a także zidentyfikować jego typ, z pojedynczej próbki krwi. Technologia ta jest w fazie rozwoju i wymaga dalszych badań, ale potencjalne korzyści dla pacjentów są ogromne."

Na podstawie danych Cancer Genome Atlas (TCGA) Zhou i jej współpracownicy opracowali bazę markerów charakterystycznych dla nowotworów, a także specyficznych dla określonych tkanek, skupiając się na siedmiu rodzajach nowotworów, które powstają w piersi, jelicie grubym, nerkach, w wątrobie i tkankach płuc. Analogicznie stworzyli zestaw markerów, które są charakterystyczne dla zdrowych tkanek. Badanie odbywa się poprzez porównanie pozakomórkowego DNA z próbek krwi, z bazą danych markerów metody CancerLocator.

Zhou i jej współpracownicy, oprócz testów na modelach danych, testowali CancerLocator na rzeczywistych próbkach pochodzących z nowotworów piersi, wątroby oraz płuc pacjentów - chociaż ich metoda pozwala wykrywać także nowotwory jelita grubego i nerek. Łącznie w badaniu wykorzystano próbki pochodzące od 46 pacjentów.

"Im większa jest liczba nowotworowego DNA we krwi, tym dokładniejszy jest wynik badania" - dodała Zhou. "Dlatego też nowotwory w dobrze ukrwionych organach, takich jak wątroba czy płuca, są łatwiejsze we wczesnym wykryciu niż w organach słabiej ukrwionych jak np. w piersi."


Źródła:

  1. CancerLocator: non-invasive cancer diagnosis and tissue-of-origin prediction using methylation profiles of cell-free DNA, Genome Biology
  2. CancerLocator Tool Aims to Non-Invasively Diagnose Cancer, Pinpoint Tissue of Origin, genomeweb.com
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA