Menu

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego we wrocławskim szpitalu

30.12.2022

Zespół specjalistów z Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w 4. Wojskowym Szpital Klinicznym we Wrocławiu

Od 1 stycznia 2023 roku 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu ponownie będzie miał status Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. To dobre wieści dla pacjentów!

Dlaczego? Ponieważ Centrum Kompetencji Jelita Grubego to kompleksowa, bezpieczna, zgodna z najnowszą wiedzą medyczną terapia. Podejmując leczenie w 4. WSK chory będzie miał więc pewność, że dostanie opiekę na najwyższym poziomie. – Mamy świetnych specjalistów na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Poczynając od endoskopii, poprzez leczenie operacyjne, badania histopatologiczne, na chemioterapii kończąc – mówi dr hab. n. med. Mariusz Chabowski, kierownik Kliniki Chirurgicznej.

Pomysł utworzenia Centrów w wybranych szpitalach na terenie całej Polski powstał na początku ub. roku w Ministerstwie Zdrowia. Chodziło o to, by skanalizować leczenie pacjentów z nowotworem jelita grubego w placówkach, które mają największe tego typu doświadczenie. W czerwcu ub. roku specjalny zespół oceniający uznał, że 4. WSK spełnia wszystkie warunki: przeprowadził dostateczną liczbę kolonoskopii oraz operacji raka jelita grubego, stosuje techniki laparoskopowe, a ponadto dysponuje świetnej klasy specjalistami z zakresu radiologii, patomorfologii, chirurgii i onkologii.

Umowa wygasła kilka miesięcy temu, ale nowa będzie obowiązywać już za kilkanaście dni, od 1 stycznia 2023 roku. – To dobra wiadomość dla nas, a zwłaszcza dla pacjentów. Opieka prawidłowo skoordynowana oznacza dla nich po prostu szybsze leczenie i dużo mniej stresów – uważa ppłk lek. Piotr Kabziński, ordynator chirurgii onkologicznej.

Dużą rolę w procesie terapeutycznym odgrywa tzw. koordynator terapii onkologicznej, czyli osoba, która „prowadzi” pacjenta przez cały proces leczenia. – Pomagamy osobom z Kartą Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO) - mówi dr n. med. Magdalena Kanicka, kierownik zespołu koordynatorów pakietu onkologicznego. - Umawiamy terminy koniecznych badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu złośliwego, a jeśli trzeba zwołujemy konsylia onkologiczne, podczas których zespół lekarzy decyduje o najlepszej dla pacjenta ścieżce leczenia.

Specjaliści z 4. WSK, oprócz koniecznej diagnostyki i leczenia operacyjnego, zapewniają również leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii. Kameralny i prężnie działający Oddział Onkologii Klinicznej oferuje pacjentom zarówno chemioterapię stacjonarną, jak i tzw. leczenie jednego dnia.


Źródło:

  1. 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA