

dla pacjentów i lekarzy
Otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach

W gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie otwarto 14 czerwca br. jedyne w Polsce w pełni wyposażone Centrum Radiochirurgii Nowotworów, w którym chorzy na raka będą leczeni przez doświadczony zespół specjalistów przy użyciu najnowocześniejszej aparatury.
Centrum Radiochirurgii Nowotworów powstało w oparciu o działające już w strukturze gliwickiego szpitala onkologicznego jednostki: Zakład Radioterapii, trzy Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Diagnostyki PET. Wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt i unikalną w skali kraju aparaturę medyczną, służącą do diagnostyki i leczenia.
W części diagnostycznej do dyspozycji pacjentów są aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z nielicznych w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. Natomiast w części terapeutycznej znajdują się: dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, akcelerator Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego.
W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe (po wcześniej przebytym leczeniu) oraz przerzuty nowotworowe. „Radiochirurgia jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną radioterapii nowotworów złośliwych. Polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, która wywołuje natychmiastową ablację (zniszczenie) komórek nowotworowych – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział Gliwice. – Do takiej terapii kwalifikują się chorzy z dobrze widocznymi i odgraniczonymi guzami nowotworowymi, których wielkość nie przekracza 3-4 cm” – dodaje.
Źródło:
- Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach