Menu

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę badawczą w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

31.03.2021

Logotyp Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach jest jednym z realizatorów projektu „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki MOSAIC”. Liderem projektu jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania, a partnerami Politechnika Poznańska i Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy z Warszawy.

Głównym celem projektu jest stworzenie unikatowej platformy MOSAIC, umożliwiającej stosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań integrujących wielowymiarowe dane biomedyczne i kliniczne dla uzyskania nowej wiedzy i narzędzi na potrzeby powszechnie dostępnej, spersonalizowanej profilaktyki, diagnostyki i terapii medycznej.” tłumaczy dr hab. n. med. Małgorzata Oczko-Wojciechowska, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
„Udział Instytutu w projekcie pozwoli na rozwój nowatorskiej diagnostyki molekularnej wykorzystywanej w procesie leczenia pacjentów onkologicznych.” dodaje dr Oczko-Wojciechowska.
Projekt zostanie zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita jego wartość to blisko 230 mln zł, z czego Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma prawie 27 mln zł. W ramach projektu w gliwickim Instytucie powstanie nowoczesny biobank, spełniający najwyższe, światowe standardy pobierania, przechowywania i udostępniania materiału biologicznego pozyskiwanego od chorych na nowotwory złośliwe.

„Z pewnością powstanie takiego biobanku zwiększy potencjał naukowo-badawczy w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, ale również wpłynie na postęp badań translacyjnych, czyli takich, których wyniki przekładają się na praktykę kliniczną.” ocenia dr hab. n. med. Tomasz Rutkowski, zastępca dyrektora ds. naukowych NIO w Gliwicach.

W ramach projektu w Gliwicach powstanie również Laboratorium Genomu Onkologicznego, którym kierować będzie dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska. W planach jest również stworzenie Laboratorium Analiz Polimorfizmów, w którym oceniane będą warianty tego samego genu, czyli polimorfizmy pojedynczego nukleotydu oraz ich związek z odpowiedzią na zastosowane leczenie.

Niezbędne prace i zakupy zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z dofinansowania przyznanego Narodowemu Instytutowi Onkologii w Gliwicach w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

„Tego typu inwestycje pozwolą nam dorównać kroku najlepszym światowym ośrodkom onkologicznym, albowiem w niedalekiej przyszłości leczenie onkologiczne będzie dobierane ‘na miarę’ indywidualnego pacjenta. Standardy leczenia dedykowane dla konkretnych histologicznych typów nowotworów, oparte o wieloletnie doświadczenie pochodzące z obserwacji setek i tysięcy podobnych chorych, ustąpią miejsca spersonalizowanej recepturze różnorodnych terapii ukierunkowanych nie – jak to ma miejsce dziś – na jeden wybrany cel, lecz na wiele z nich.” podsumowuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Oddziału NIO w Gliwicach.


Źródło:

  1. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA