Menu

Przyprawa Curry niszczy komórki raka przełyku?

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

W jednym z ostatnich numerów British Journal of Cancer pojawiło się wspólne badanie kliniczne naukowców polskich i irlandzkich wykazujące, że kurkumina – składnik zawarty w curry niszczy w warunkach laboratoryjnych komórki raka przełyku. Co ciekawe, nie dzieje się to ani na zasadzie apoptozy, ani nekrozy komórki nowotworowej.

Curry, czyli przyprawa szeroko stosowana w kuchni indyjskiej, a także i w naszym kraju znajdująca coraz więcej zwolenników już wcześniej potwierdziła swoje lecznicze właściwości – naukowcy amerykańscy dowiedli, że jedzenie przyprawy curry raz lub dwa razy w tygodniu może zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera oraz złagodzić objawy demencji starczej.

Odkrycie destruktywnego działania curry na komórki raka przełyku może przyczynić się do przełomu w walce z tym zabójczym nowotworem. Rak przełyku stanowi siódmą najczęstszą przyczynę zgonów w grupie chorych onkologicznych w Wielkiej Brytanii. Każdego roku z powodu raka przełyku umiera prawie 8,000 chorych – mniej niż 20% przeżyje 5 lat od momentu postawienia diagnozy.

Omawiane badanie wyraźnie udowodniło, że w warunkach laboratoryjnych działanie kurkuminy było widoczne już po 24 godzinach, powodując „wzajemne zjadanie się komórek rakowych”. Takie działanie kurkuminy stawia przed nami pytanie, czy zastosowanie curry jako naturalnej terapii przeciwnowotworowej umożliwi nam wyindukowanie wzajemnej walki i destrukcji komórek rakowych, bez włączania toksycznych dla zdrowych komórek organizmu sposobów leczenia.

Miejmy nadzieję, że jest to dopiero początek do znalezienia i wprowadzenia skutecznych terapii przeciwnowotworowych.


Źródło:

  1. O'Sullivan-Coyne G i wsp.: Curcumin induces apoptosis-independent death in oesophageal cancer cells; British Journal of Cancer, Published 28 October 2009
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA