Menu

Tydzień Świadomości Czerniaka

18.06.2021


Tydzień Świadomości Czerniaka to akcja od wielu lat prowadzona przez Akademię Czerniaka, kierowaną przez prof. Piotra Rutkowskiego. Rzadko który nowotwór może być tak wcześnie wykryty jak czerniak skóry, a nawet jeszcze lepiej – zanim w znamieniu rozwiną się przemiany nowotworowe. Przedstawiamy film, pokazujący w bardzo wyraźny i jasny sposób, że czerniaka można uniknąć. Film jest nie tylko wsparciem akcji profilaktyki czerniaka prowadzonej przez Akademię, ale w wyraźny sposób pokazuje, że profilaktyka jest skuteczną formą zapobiegania powstawaniu i rozwojowi tego groźnego nowotworu skóry.

Tydzień Świadomości Czerniaka ma za zadanie zwrócić uwagę na profilaktykę i diagnostykę zmian skórnych, co ma szczególnie znaczenie teraz, w okresie letnim. Słońce, opalanie się, radość z wypoczynku na urlopie, niech nie zakryją nam konieczności chronienia się przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, którego szkodliwość jest powszechnie znana i jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na powstawanie czerniaka.

Chrońmy siebie unikając nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, nośmy odzież zakrywającą ramiona, nakrycia głowy, stosujmy kremy z filtrem SPF. Oglądajmy nawzajem swoją skórę (plecy !), a w przypadku pojawienia się zmiany na skórze albo jakiejkolwiek zmiany w obrębie wcześniej istniejącej zmiany skórnej – obowiązkowo skontrolujmy to u lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa.

Czerniak jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, ale tak łatwo go wcześnie wykryć w postacie jeszcze nie złośliwej.

Cechy, które powinny wzbudzić zaniepokojenie:

A - asymetria: Oznaką złośliwości może być asymetryczny kształt, opisywany często jako „wylewanie się” znamienia z jednej ze stron. Łagodne znamiona mają zwykle kształt podobny do maleńkiego koła, w którym każdy z kwadrantów przypomina pozostałe.
B - brzegi: Nieregularne brzegi znamienia mogą być spowodowane nieprawidłowym rozrostem komórek. Brzegi znamion łagodnych zazwyczaj są gładkie.
C - kolor (z ang. colour): wbrew sugerującej nazwie, czerniak nie zawsze jest czarny. Jedną z oznak złośliwości może być niejednolita barwa, często czarno-czerwono-brązowa z plamami przejaśnień i zagęszczeń barwnika.
D - duży rozmiar: znamiona o średnicy powyżej 6 mm należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
E - ewolucja: jakakolwiek zmiana w obrębie istniejącego znamienia może być wynikiem procesu onkologicznego.

Zmiany mogą dotyczyć każdej z wymienionych powyżej cech, ale również wielu innych np.: wystąpienie owrzodzenia, swędzenie czy wyrastanie ponad poziom skóry.


Źródło:

  1. Onkonet.pl
  2. Akademia Czerniaka
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA