Menu

Dieta a ryzyko raka piersi

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

Do przyczyn powstawania raka piersi można zaliczyć wiele czynników, jak uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Okazuje się jednak, że wpływ na zachorowanie na ten nowotwór ma także sposób naszego odżywiania, aczkolwiek mechanizmy przyczynowe nie są do końca poznane.

Do produktów kontrowersyjnych w tym zakresie zalicza się m.in. spożywanie mięsa poddanego obróbce w wysokiej temparaturze, aczkolwiek zachorowanie na raka piersi w tej grupie obserwuje się częściej u kobiet w okresie pomenopauzalnym aniżeli przedmenopauzalnym.

Negatywny wpływ ma także nadmierne spożywanie alkoholu i w tym wypadku zauważa się linijny wzrost zachorowań w stosunku do wzrostu jego spożywania. Z kolei spożywanie produktów zawierających witaminę D oraz pokarmy z dużą ilością błonnika ma działanie ochraniające.


Źródło:

  1. Br J Surg 2012;99:1530-8; Dis Colon Rectum 2015;58:1064-9
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA