

dla pacjentów i lekarzy
Enzym lakaza - przełom w leczeniu raka szyjki macicy?

Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzą badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakaza produkowanego przez grzyb Cerrena unicolor.
Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na możliwość zastosowania tego enzymu, jako substancji o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Prowadzone przez naukowców z UMCS badania wykazały, że enzym niszczy komórki nowotworowe raka szyjki macicy. Badaniu poddano odziaływanie aktywnej formy lakazy wyizolowanej z grzyba należącego do grupy białej zgnilizny drewna – Cerrena unicolor na ludzkie komórki raka szyjki macicy stwierdzając silne działanie cytotoksyczne.
Należy pamiętać, że przedstawione przez naukowców z Lublina wyniki dotyczą badań w warunkach in vitro z zastosowaniem linii komórkowej. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie kolejnych eksperymentów z zastosowaniem innych linii komórkowych wywodzących się z tego nowotworu, bądź też materiału klinicznego pobranego od pacjentek. W następnej kolejności planowane są badania in vivo.
Dotychczasowe wyniki badań napawają optymizmem i mogą prowadzić do stworzenia skutecznego leku na raka szyjki macicy.
Źródło:
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie