Menu

Małopolska stolicą innowacyjności – unijny program wspiera rozwój ginekologii onkologicznej

14.09.2021

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Foto. Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Podczas XXV Konferencji Naukowej „Postępy w Ginekologii Onkologicznej” w Zakopanem odbyła się pierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji ginekologicznej w asyście systemu robotycznego da Vinci. Zabieg przeprowadził w Szpitalu na Klinach wybityny operator da Vinci prof. dr hab. Radovana Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii.

Zabieg został wykonany w ramach realizacji projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

– Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Bardzo się cieszę, że działalność Szpitala na Klinach jest doceniana przez środowisko ginekologów onkologicznych, jako lidera w wykorzystaniu tej nowoczesnej technologii w Polsce – mówi prof. dr hab. Radovan Pilka.

Dzięki małopolskiej inicjatywie dostęp do nowoczesnych operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.


Źródło:

  1. Szpital na Klinach w Krakowie
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia