Menu

Pierwszy w Polsce zabieg w zakresie chirurgii cytoredukcyjnej i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) u dziecka

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

W dniu 17.08.2016 w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanego przez prof. dr hab. med. Piotra Czauderny, wykonano pierwszy w Polsce zabieg w zakresie chirurgii cytoredukcyjnej i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) u dziecka. Zabieg wykonano z powodu wznowy desmoplastic small round cell tumors, po kilku zabiegach operacyjnych i radioterapii całej jamy brzusznej.

W zabiegu przeprowadzonym przez prof. Piotra Czaudernę uczestniczyła także prof. Andrea Hayes-Jordan z Department of Pediatric Surgery at The University of Texas, Medical School at Houston, Surgical Oncology and Pediatrics at The University of Texas M. D. Anderson Cancer Center, mająca największe na świecie doświadczenie w leczeniu tego typu nowotworów metodą HIPEC, a także prof. Tomasz Jastrzębski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prekursor metody HIPEC w Polsce, jeden z najbardziej doświadczonych chirurgów w leczeniu metodą HIPEC dorosłych w Polsce.

Zabieg trwał około 8 godzin i wszystkie elementy techniczne i chirurgiczne zabiegu zostały przeprowadzone planowo, z uzyskaniem całkowitej cytoredukcji na poziomie CC-0. Tym samym do grona ośrodków leczących przerzuty do otrzewnej dołaczył następny, jedyny w Polsce leczący dzieci z tym stopniem zaawansowania choroby.


Źródło:

  1. Gdański Uniwersytet Medyczny
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA