

dla pacjentów i lekarzy
Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zastosowali leczenie HIPEC u dziecka
08.03.2023

U pacjentki Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, rozpoznano nowotwór jelita grubego zlokalizowany w wyrostku robaczkowym. Jest on typowy dla osób dorosłych – nie dla dzieci. Wyjątkowy typ nowotworu i jego lokalizacja wymagała odpowiedniego przygotowania do leczenia operacyjnego.
Poza chirurgicznym usunięciem nowotworu, ze względu na ryzyko rozsiewu komórek nowotworowych w jamie brzusznej, w trakcie operacji wykonano dootrzewną chemioterapię perfuzyjną w hipertemii (tzw. HIPEC – Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy) polegającą na zastosowaniu chemioterapii w temperaturze do 42 stopni bezpośrednio do jamy otrzewnej jednoczasowo podczas operacji wycięcia guza. Procedura ta zapewnia dokładną penetrację jamy otrzewnej i skutecznie niszczy rozsiane w niej komórki nowotworowe.
Procedurę wykonano we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie kierowaną przez prof. Piotra Richtera przy zastosowaniu wysokospecjalistycznej aparatury. Po raz kolejny współpraca pomiędzy lekarzami z różnych ośrodków, wymiana doświadczeń a także możliwość skorzystania z dodatkowego specjalistycznego sprzętu przyniosła oczekiwany efekt.
Dziewczynka zniosła operację i chemioterapię dootrzewnową dobrze, wszystkie elementy leczenia przebiegły zgodnie z planem.
Była to pionierska procedura HIPEC u dziecka w Małopolsce, wcześniej tego typu zabiegi wykonano tylko w Gdańsku w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pierwszy w Polsce i na świecie zabieg HIPEC u niemowlęcia
Pierwszy w Polsce zabieg HIPEC u dziecka
Źródło:
- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
- Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum