Menu

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV znacznie zmniejszają ilość infekcji i zmian przedrakowych

Wirus HPV - wizualizacja

Programy szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) znacznie zmniejszyły liczbę infekcji oraz przedrakowych zmian szyjki macicy powodowanych przez ten wirus. Wyniki są tak obiecujące, że możliwe jest wyeliminowanie raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego w nadchodzących dekadach. Grupa naukowców z Université Laval w Kanadzie opublikowała wyniki najnowszych badań na ten temat w renomowanym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Zakażenia wywołane przez wisusy HPV należą do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Niektóre formy wirusa mogą prowadzić do powstania brodawek narządów płciowych i okolic odbytu, podczas gdy inne powodują zmiany przednowotworowe, które później mogą rozwinąć się w raka jamy ustnej, gardła, pochwy, sromu, odbytu lub prącia, a zwłaszcza w raka szyjki macicy. „Wirus HPV występuje w prawie 100% przypadków raka szyjki macicy” stwierdza Mélanie Drolet, jedna z autorek publikacji.

Zespół badawczy kierowany przez Profesora Marca Brissona z przez Wydziału Medycyny Université Laval przeprowadził metaanalizę 65 badań przeprowadzonych w 14 różnych krajach, w których w ciągu ostatnich dziesięciu lat stworzono programy szczepień przeciwko HPV. Dzięki danym dotyczącym aż 60 milionów osób naukowcy porównali ilość zakażeń HPV, wystąpienia brodawek oraz przedrakowych zmian szyjki macicy przed i po uruchomieniu programów szczepień.

Analiza wykazała, że zakażenia spadły o 83% wśród dziewcząt w wieku od 13 do 19 lat i 66% wśród kobiet w wieku od 20 do 24 lat. W przypadku brodawek spadek ten wyniósł 67% wśród dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat, 54% dla kobiet w wieku 20 do 24 i 31% dla osób w wieku od 25 do 29 lat. Ilość przedrakowych zmian szyjki macicy spadła o 51% wśród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat i 31% wśród kobiet w wieku od 20 do 24 lat.
Szczepienie młodych kobiet zapewnia również ochronę populacyjną młodym mężczyznom. Ilość infekcji wśród mężczyzn objawiających się wystąpieniem brodawek okolic płciowych i odbytu spadła o 48% w przypadku grupy wiekowej 15–19 i 32% w przypadku osób w wieku od 20 do 24 lat.

Rak szyjki macicy dotyka obecnie 1 kobietę na 150 w Kanadzie, a 5-letnia śmiertelność wynosi około 25%. „Program masowych szczepień przeciwko HPV jest jeszcze zbyt młody, aby bezpośrednio mierzyć jego wpływ na ilość zachorowań na raka szyjki macicy, ponieważ od powstania zmian przedrakowych do rozwoju nowotworu złośliwego może upłynąć wiele lat” - wyjaśnia Mélanie Drolet.

„Jednak nasze analizy pokazują, że szczepienia powodują znaczne zmniejszenie liczby zakażeń powodujących raka szyjki macicy i zmiany przedrakowe. Redukcje te są pierwszym znakiem, że program szczepień przeciwko wirusowi HPV może ostatecznie doprowadzić do wyeliminowania raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego. Próbujemy teraz określić, kiedy efekt eliminacji może zostać osiągnięty oraz które programy szczepień i badań przesiewowych mogą nam pomóc osiągnąć to szybciej.”


Źródło:

  1. Vaccination programs substantially reduce HPV infections and precancerous cervical lesions, Laval University, Canada
  2. Population-level impact and herd effects following the introduction of human papillomavirus vaccination programmes: updated systematic review and meta-analysis, The Lancet
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA