Menu

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy

szczepienie - zdjęcie poglądowe

W najnowszym numerze Journal of Global Oncology, wydawanym przez American Society of Clinical Oncology (ASCO), opublikowano zalecenia dotyczące szczepiń przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV (ang. human papilloma virus). Zalecenia ASCO rekomendują podanie szczepionki dziewczynkom w wieku 9 – 14 lat, w dwóch dawkach w odstępach 6-miesięcznych.

Szczepienia pozwalają na uniknięcie zakażenia wirusem HPV i co za tym idzie, obniżają znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szacuje się, że zaszczepienie całej populacji kobiet mogłoby zredukować zachorowalność na raka szyjki macicy aż o 90%. Wirus HPV należy do wysoko onkogennych wirusów (czyli wirusów powodujących powstawanie nowotworów, szczególnie typy HPV16 i HPV18) i odpowiedają za powstanie zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy. Infekcja wirusem HPV może również być przyczyną nowotworów odbytu, pochwy, sromu, prącia i jamy ustno-gardłowej.
Do zakażenia wirusem HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie aktywności seksualnej. Uważa się, że w ciągu całego życia około 50% - 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych tym wirusem.

Rak szyjki macicy jest przyczyną około 13% zachorowań na nowotwory u kobiet. W Polsce nowotwór ten zajmuje 6-te miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory u kobiet.

Więcej informacji w artykule: Wirus HPV główną przyczyną raka szyjki macicy


Źródło:

  1. Primary Prevention of Cervical Cancer: American Society of Clinical Oncology Resource-Stratified Guideline, Journal of Global Oncology
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA