Menu

inPROBE - rewolucja w diagnostyce nowotworowej coraz bliżej

24.03.2020

system inPROBE do diagnostyki onkologicznej biomarkera HER2

Naukowcy z firmy SDS Optic są na kolejnym etapie realizacji projektu inPROBE – innowacyjnej technologii do diagnostyki biomarkera HER2 w rakach piersi w czasie rzeczywistym.

Już wkrótce startują badania kliniczne na pierwszych pacjentkach. Oczekiwania są ogromne, ponieważ technologia już teraz uznawana jest za przyszłość diagnostyki onkologicznej, ale ma również ogromne możliwości zastosowania w wielu innych obszarach. inPROBE umożliwi lekarzom to co do tej pory było niedostępne czyli konkretną, liczbową informację nt. stężenia markera HER2 w żywej tkance, bez konieczności jej pobierania (biopsji) i to w przeciągu max. 20 minut.

Warto dodać, że badanie nie ingeruje w guza, lecz mikro cienka igła (o grubości ludzkiego włosa) jest umieszczana w okolicach guza, przy wsparciu obrazu z USG. Założenia inPROBE są takie, że po wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cienkiej mikrosondy w prowadnicy, będzie można w czasie rzeczywistym uzyskać informację czy nowotwór jest tzw. HER2 pozytywny czy negatywny oraz ilościowo jaki jest poziom stężenia markera nowotworowego HER2. Obecnie w przypadku standardowej biopsji czas oczekiwania na wyniki to od 2 do 3 tygodni, co dodatkowo wpływa stresogennie na pacjentkę.

Innowacyjna technologia ma zmniejszyć umieralności na złośliwe nowotwory piersi o ok. 30 proc. do 2030 roku. - To setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii, będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie – podkreśla dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska, Współtwórca technologii i Dyrektor ds. Naukowych SDS Optic. Planujemy zakończyć badania kliniczne w 2021r i rozpocząć proces komercjalizacji, a równolegle przygotowujemy się do certyfikacji wyrobu medycznego zgodnie z obecnymi wytycznymi EU jak również w Stanach Zjednoczonych (FDA) – mówi Mateusz Sagan, Chief Business Officer oraz Członek Rady Nadzorczej.

W niedługim czasie rozpoczniemy również proces pozyskiwania kolejnej rundy finansowania (Seria A) w ramach której będą rozwijane kolejne aplikacje platformy technologicznej oraz w ramach której będziemy rozbudowywać zespół R&D zarówno w Polsce jak i za granicą – dodaje Mateusz Sagan.

O SDS Optic:
SDS Optic S.A. specjalizuje się w tworzeniu, projektowaniu oraz w komercjalizacji innowacyjnych urządzeń medycznych z zakresu diagnostyki oraz monitorowania terapii celowanych. Jej głównym projektem jest opracowana i komercjalizowana obecnie przełomowa platforma technologiczna pod nazwą inPROBE, której pierwsze kliniczne zastosowanie zdefiniowane jest w zakresie diagnostyki nowotworów piersi HER2 pozytywnych oraz monitorowania stężenia leku docierającego w okolice guza nowotworowego w rakach piersi.

SDS Optic jest rekordowym grantobiorcą w Polsce i jednym z największych w Europie prestiżowego programu Horizon 2020 SME Instrument (program Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dofinansowujący działalność w zakresie badań naukowych i innowacji). Spółka jest także laureatem wielu konkursów i nagród, m.in. Inicjator Innowacji Newsweek, Architekci Innowacji Puls Biznesu oraz była wielokrotnie nominowana do Nagrody Prezydenta RP i Firma Roku Money.pl.


Źródło:

  1. SDS Optic
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA