

dla pacjentów i lekarzy
Kapsułka endoskopowa i wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Czy kolonoskopia jest jedyną metoda pozwalająca na wykrycie raka?

Coraz większa zapadalność na raka jelita grubego wymaga podjęcia działań, mających na celu wczesne wykrycie zmian chorobowych i skuteczne ich leczenie. Rokowanie w raku jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania - im wcześniej rak jest wykryty, tym możliwości leczenia i rokowanie są lepsze.
W diagnostyce raka jelita grubego badanie endoskopowe (kolonoskopia) jest uznawane za standard. Nie zawsze jednak jest ono możliwe do wykonania. Często zmiany anatomiczne, niski próg bólu i inne czynniki nie pozwalają na wykonanie badania lub są przyczyną jego przerwania w trakcie wykonywania.
W takich sytuacjach, a także jako mniej inwazyjny sposób skriningu (screening - wczesne wykrywanie zmian chorobowych w badaniach przesiewowych populacji) można wykonać badanie z użyciem małej kamery, którą należy połknąć. Kolonoskopia, zalecana u osób powyżej 50 roku życia nie musi już być jedyna alternatywą dla pacjentów. Rozwiazaniem alternatywnym, dla mało komfortowego badania kolonoskopowego, jest kapsułka endoskopowa PillCam™ Colon.
Kapsułka, o wymiarach 11mm x 31 mm, jest na obu końcach wyposażona w miniaturowe kamery. Zostaje aktywowana w momencie wyjęcia z opakowania – zaczyna wtedy połyskiwać bladym światłem. Pacjent połyka kapsułkę i rozpoczyna się badanie, które może potrwać do 10 godzin. W czasie badania można wykonywać normalne codzienne czynności. Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 4 zdjęcia na sekundę. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana w sposób naturalny z organizmu.Tak, jak w przypadku innych kapsułek dane przesyłane są do rejestratora umieszczonego na pasie wokół talii, przegrywane na stację roboczą a następnie oglądane i oceniane przez lekarza.
Przeciwwskazaniami do zastosowania kapsułki endoskopowej są znane zmiany przewężeniowe przewodu pokarmowego (np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna), układ stymulujący serce (rozrusznik), ciąża. Należy także pamiętać, że uwidocznienie rozrostowych zmian chorobowych w jelicie grubym jest wskazaniem do kolonoskopii, w czasie której można pobrać wycinki do badania histopatologicznego.
Źródło:
- Opracowanie własne Onkonet.pl