Menu

Rak jelita grubego - nie ryzykuj, daj się przebadać - wykonaj kolonoskopię!

sprzęt do kolonoskopii firmy Pentax

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Rocznie zostaje wykryty u ponad 15 tys. Polaków, a zachorowalność na ten rodzaj nowotworu stale rośnie. W przypadku, gdy jest wykrywany późno, a tak jest niestety zbyt często, jest trudny do całkowitego wyleczenia i jest niestety przyczyną wielu zgonów, ponad 10 tyś. rocznie. Dzieje się tak pomimo tego, że możliwe jest jego wczesne wykrycie za pomocą stosunkowo prostego badania - kolonoskopii, a wczesne wykrycie zdecydowanie zwiększa szense na wyleczenie.

Niestety większość osób, które powinny wykonać to badanie bagatelizuje ryzyko – najczęściej z tego powodu, że u niektórych osób ten rodzaj badania wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Nie ma jednak innej, równie skutecznej metody wykrywania wczesnych zmian nowotworowych jelita grubego. Zatem warto poważnie się zastanowić, czy lepiej jest się zbadać, czy ryzykować rozwój raka do zaawansowanego stadium.

W przypadku obaw odnośnie bolesności podczas badania warto poszukać placówki wykonującej badanie w analgosedacji (jednoczesne podanie środków o działaniu uspokajającym, nasennym oraz leków o działaniu przeciwbólowym).

Rak jelita grubego rozwija się powoli ze zmian łagodnych (gruczolaków), często przyjmujących formę polipów, czyli uwypukleń błony śluzowej jelita grubego. Przemiana niezłośliwego gruczolaka w raka trwa długo, często kilkanaście lat. Gruczolaki (polipy), jak również rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie dają żadnych objawów. W momencie, gdy wystąpią zauważalne objawy nowotwór jest już zazwyczaj zaawanasowany, a jego leczenie gorzej rokuje.

Dlatego też, poddając się odpowiednio wcześnie badaniu endoskopowemu jelita grubego, czyli kolonoskopii, można wykryć obecność zmian i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Profilaktyczna kolonoskopia jest prostym badaniem, które umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego, a nawet odnalezienie bardzo wczesnych, bezobjawowych jeszcze zmian w postaci polipów i usunięcie ich zanim przekształcą się w nowotwór złośliwy. Nie jest potrzebny do tego osobny zabieg, polipy można usunąć w trakcie kolonoskopii, a samo ich usunięcie jest bezbolesne. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć u pacjenta ryzyko zachorowania w bardzo znaczącym stopniu.


Źródło:

  1. Opracowanie własne Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA