Menu

W Łodzi oddano do użytku nowoczesny akcelerator do radioterapii stereotaktycznej

12.08.2022

Nowy akcelerator firmy Varian do radioterapii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi

W Centrum Onkologii im. Mikołaja Kopernika w Łodzi uruchomiony został nowy akcelerator do radioterapii. Nowoczesne urządzenie amerykańskiej firmy Varian o najwyższych parametrach technicznych będzie służyć do realizowania radioterapii stereotaktycznej – niezwykle precyzyjnej, bezpiecznej i skutecznej metody leczenia chorych na nowotwory.

Jednym z głównych wskazań do zastosowania radioterapii stereotaktycznej jest radioterapia raka stercza we wczesnych stopniach zaawansowania.

Metoda ta zastępuje konwencjonalnie frakcjonowaną radioterapię, a nawet zabieg operacyjny radykalnej prostatektomii. Polega na precyzyjnym dostarczeniu bardzo wysokiej dawki promieniowania w obręb guza nowotworowego z jednoczesnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek, które znajdują się w pobliżu.

Ta technika umożliwia również znaczne skrócenie czasu leczenia z 8 tygodni konwencjonalnej radioterapii, do 5 frakcji realizowanych w ciągu półtora do dwóch tygodni leczenia. Inwestycja w Szpitalu im. M. Kopernika została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz środków własnych Szpitala.

Poniżej udostępniamy link do materiału z wypowiedziami prof. Jacka Fijutha – kierownika Zakładu Teleradioterapii, dr. Łukasza Kuncamana – kierownika Pracowni Radioterapii Stereotaktycznej, a także pana Andrzeja Jankowskiego, pierwszego pacjenta naświetlanego na nowym aparacie. Radioterapia stereotaktyczna - rak stercza


Źródło:

  1. Szpital im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA