Menu

Odpowiednio podawana kurkumina powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych

kurkuma zdjęcie poglądowe

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton opracował specjalny system podawania kurkuminy, substancji występującej w kurkumie, przyprawie często stosowanej w kuchni azjatyckiej. Kurkumina podawana w ten sposób skutecznie hamuje wzrost komórek nowotworów kości, jednocześnie promując wzrost zdrowych komórek w układzie kostnym.

Zastosowanie wyników tych badań może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych terapii pooperacyjnych dla osób z kostniakomięsakiem, nowotworem będącym drugą co do częstości przyczyną śmierci z powodu nowotworów u dzieci.

Młodzi pacjenci z nowotworem kości oprócz zabiegu chirurgicznego są często leczeni dużymi dawkami chemioterapii, co pociąga za sobą szkodliwe skutki uboczne. Celem naukowców jest opracowanie łagodniejszych opcji leczenia, zwłaszcza w przypadku leczenia prowadzonego po zabiegu chirurgicznym, gdy pacjenci próbują powrócić do zdrowia po chirurgicznej ingerencji w obrębie układu kostnego, przyjmując jednocześnie chemioterapeutyki zazwyczaj źle tolerowane przez organizm.

Kurkuma jest od wieków używana w kuchni oraz jako lekarstwo w krajach azjatyckich, a jej aktywny składnik, kurkumina, wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i budujące kości. Wykazano również w badaniach naukowych, że ma działanie przeciwnowotworowe.

Jednakże, gdy kurkumina jest podawana doustnie jej efektywność nie jest najlepsza. Jest metabolizowana i eliminowana z organizmu zbyt szybko.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali technikę druku 3D do budowy rusztowań z fosforanu wapnia. Naukowcy wbudowali do tej struktury kurkumę, zamkniętą w pęcherzyku cząsteczek tłuszczu, umożliwiając jej stopniowe uwalnianie. Podczas gdy większość implantów jest obecnie wykonana z metalu, takie ceramiczne rusztowania, które są bardziej podobne do prawdziwej kości, mogą zostać użyte jako materiał wszczepiany w miejsce po operacji nowotworu kości.

Naukowcy stwierdzili, że stworzony przez nich system hamował wzrost komórek kostniakomięsaka o 96 procent po upływie 11 dni w porównaniu z próbkami do których nie podano kurkuminy. System promował także wzrost zdrowych komórek kostnych.


Źródło:

  1. Timed release of turmeric stops cancer cell growth, Washington State University

» więcej aktualności medycznych