Menu

Innowacyjna, oszczędzająca forma leczenia raka odbytnicy w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi - sala operacyjna

fot. Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi

W ostatnich dniach w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi zespół lekarzy na czele z dr. Jackiem Cywińskim przeprowadził innowacyjną, laparoskopową operację przezodbytniczego całkowitego wycięcia odbytnicy – TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision).

Łódzki szpital to jedna z pięciu placówek w Polsce wykonujących zabiegi TaTME, a zarazem jedyna w województwie łódzkim. Operacje wykonywane są na Pododdziale Chirurgii Wideoskopowej, który funkcjonuje przy Oddziale Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Onkologicznej.

Tę najnowocześniejszą metodę w chirurgii kolorektalnej (chirurgii jelita grubego) stosuje się przy nisko zlokalizowanych guzach odbytnicy, umiejscowionych do 5 cm od brzegu odbytu. Do tej pory, dokonując resekcji nisko położonych guzów odbytnicy w sposób tradycyjny, konieczne było zazwyczaj usunięcie zwieraczy oraz wyłonienie stomii, co wiązało się z dużym dyskomfortem życia pacjenta po zabiegu.

Wideoskopowa metoda TaTME daje możliwość zachowania zwieraczy, połączenia jelita z odbytem po usunięciu odbytnicy, a co za tym idzie - zachowania naturalnej drogi oddawania stolca. Warto zaznaczyć, że w laparoskopii rozmiar ran pooperacyjnych jest znikomy, co przyspiesza rekonwalescencję.

Operacje wideoskopowe TaTME dają bardzo dobre efekty. Średnio pacjent zakwalifikowany do operacji przebywa na oddziale jedynie 4,5 doby. Niskie jest również ryzyko powikłań pooperacyjnych, które nie przekracza 8%. Pacjenci po zabiegu mogą normalnie funkcjonować, zachowując komfort życia.


Źródło:

  1. Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA