Menu

VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

baner VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach coraz częściej raki te rozpoznaje się u osób młodych.

Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on bardzo rozpowszechniony, zidentyfikowano ponad 100 jego typów. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Niekiedy zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas.

Wczesne rozpoznanie jest podstawą skutecznego leczenia nowotworów głowy i szyi w wielospecjalistycznych ośrodkach. Skuteczna opieka po leczeniu może ułatwić powrót pacjenta do aktywności społecznej, zmniejsza szansę wystąpienia wznowy, oraz co najważniejsze, sprzyja poprawie wyników leczenia.

Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, długofalowo poprawiając wyniki leczenia poprzez: edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby i ewentualne skierowanie na multidyscyplinarne leczenie.

W ramach kampanii profilaktyczno-informacyjno-edukacyjnej Make Sense w dniach 17 – 21 września 2018 roku odbędzie się VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Po stronie przeżycia.

Organizowane przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu wydarzenie zostanie przeprowadzone według następującego harmonogramu:
– 17 września: Dzień medialny – konferencja prasowa informująca o problemie nowotworów głowy i szyi, promująca Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi oraz przedstawiająca historie pacjentów z nowotworami głowy i szyi,
– 18 września: Dzień współpracy z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia – debata na temat usprawnienia działalności różnych podmiotów publicznych w leczeniu pacjentów onkologicznych,
– 19 września: Dzień badań profilaktycznych – bezpłatne badania przesiewowe dla pacjentów w wieku 40-65 lat, zamieszkujących województwo lubuskie, wielkopolskie lub zachodniopomorskie. Rejestracja na badania od poniedziałku do piątku w godzinach 7:25 – 15:00 pod numerem telefonu 61 88 50 729,
– 20 września – Edukacja – wykład dla licealistów oraz studentów na temat problemu nowotworów głowy i szyi,
– 21 września – Opieka po leczeniu – wykład z fizjoterapii i logopedii na temat trzech najczęstszych dysfunkcji u pacjentów z nowotworami głowy i szyi oraz warsztaty dla specjalistów na temat pielęgnacji chorego po przebytym leczeniu.


Źródło:

  1. Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi
  2. Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA