Menu

Dwa nowoczesne badania w profilaktyce raka szyjki macicy będą refundowane przez NFZ

07.03.2025

Dla kobiet Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić do programu profilaktyki raka szyjki macicy  dwa nowoczesne badania

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić do programu profilaktyki raka szyjki macicy dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). W ramach badań refundowanych przez NFZ kobiety w wieku 25-64 lata, cyklicznie co 5 lat mogłyby wykonać test na obecność wirusa HPV i w przypadku dodatniego wyniku cytologię płynną(LBC).
Rak szyjki macicy jest nowotworem, którego głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jest przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Test HPV HR pozwala wykryć obecność wirusa HPV oraz zidentyfikować konkretne typy wirusa HPV, w tym onkogenne (16 i 18).

Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane u kobiet w wieku 25–64 lata. W przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR, badanie będzie zalecane co 5 lat. W przypadku wyniku dodatniego, zostanie wykonywana cytologia na podłożu płynnym (LBC). Jeśli cytologia wykryje zmiany na szyjce macicy, pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania w ramach pogłębionej diagnostyki.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, który został skierowany 17 stycznia br. do konsultacji publicznych.

Celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie kobietom wykonywania nowoczesnych badań przesiewowych.

Za zmiany powstające na szyjce odpowiada najczęściej zakażenie wysoko onkogennymi typami wirusa HPV (16/18), dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy wskazuje się test HPV HR.

Wprowadzenie testu HPV i cytologii płynnej nie oznacza jednak, że Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z cytologii klasycznej. Placówki medycznym otrzymają okres przejściowy na stopniowe przeprowadzenie zmiany.


Źródło:

  1. Ministerstwo Zdrowia
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA