Menu

Nadwaga i otyłość związane są z wyższym ryzykiem zachorowania na raka

nadwaga - ilustracja poglądowa

Jak wynika z obszernego badania przeprowadzonego w Danii nadwaga i otyłość związane są z wyższym ryzykiem zachorowania na wiele z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych. Badacze duńscy dokonali analizy danych dotyczących hospitalizowanych osób ze stwierdzoną nadwaga lub otyłością z okresu od 1977 do 2016 roku i ocenili ryzyko zachorowania w porównaniu do całości populacji mieszkańców Danii.

Wśród 313 321 osób dorosłych z rozpoznaną nadwagą lub otyłością odnotowano 20 706 osób z nowotworami złośliwymi. Wartość oczekiwana określona na podstawie populacji ogólnej wynosiła 18 480 przypadków nowotworów. Oznacza to, że u osób z nadwagą lub otyłością ryzyko zachorowania na raka jest wyższe o 12%.

Nadwaga i otyłość w połączeniu z współistniejącą cukrzycą typu 2 lub chorobami wynikającymi z alkoholizmu zwiększają ryzyko zachorowania na raka o 31%. W przypadku nowotworów już wcześniej wiązanych z nadwagą, o 38% większe jest ryzyko zachorowania na raka trzustki oraz o 14% większe na raka piersi po menopauzie. Nadwaga i otyłość zwiększają też ryzyko zachorowania na nowotwory hematologiczne, o 24% oraz neurologiczne, o 19%.


Źródło:

  1. Hospital-diagnosed overweight and obesity related to cancer risk: a 40-year Danish cohort study, Journal of Internal Medicine
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA