Menu

Nowoczesna metoda niszczenia komórek nowotworowych z użyciem nanocząstek – sukces naukowców z Łodzi

powierzchnia komórki

grafika poglądowa

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali metodę termicznego niszczenia rozsianych komórek nowotworowych z wykorzystaniem nanozasobników ferromagnetyka.

Wprowadzone do układu krwionośnego nanozasobniki (nanorurki węglowe) przemieszczają się wraz z krwią i przyłączają do powierzchni komórek nowotworowych dzięki specyficznym ligandom, które mają zdolność przyłączania się do określonych receptorów obecnych na powierzchni komórek nowotworowych.
Ligand (w biochemii) - cząsteczka wiążąca się specyficznie z inną, zwykle większą cząsteczką, tzw. receptorem komórkowym, np. acetylocholina i receptor acetylocholinowy.
Potem poddaje się tkanki działaniu fal elektromagnetycznych, które powodują nagrzanie, przyczepionych do komórek nowotworowych, nanozasobników z ferromagnetykiem wywołując śmierć (nekrozę) komórek nowotworu.

Opracowanie metody niszczenie rozsianych komórek nowotworowych jelita grubego z użyciem nanocząstek to rezultat projektu sponsorowanego przez NCBiR, zrealizowanego w Politechnice Łódzkiej, z udziałem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy AMEPOX.

„Wśród naukowców, którzy zajmują się nanotechnologią powstała chęć wykorzystania nanocząstek do likwidacji komórek rakowych. Nanocząstki są wykorzystywane jako zasobniki leków lub innych elementów, które potrafią zniszczyć komórki rakowe” - wyjaśnił w rozmowie z PAP współtwórca metody, profesor Zbigniew Kołaciński z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Badacze opracowali także urządzenie do hipertermii, czyli nagrzewania komórek falą elektromagnetyczną.

Łódzcy naukowcy z powodzeniem przetestowali swoją metodę na komórkach nowotworowych jelita grubego, jednak przed wprowadzeniem tej techniki na rynek trzeba przeprowadzić jeszcze kosztowne testy, w tym badania kliniczne.


Źródła:

  1. Centrum Prasowe PAP/MK|30.11.2017
  2. https://www.termedia.pl/onkologia/Lodzcy-naukowcy-opracowali-metode-niszczenia-komorek-nowotworowych-z-uzyciem-nanoczastek,28401.html
» powrót na początek strony

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA