Menu

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach obchodzi swoje 75-lecie

11.05.2022

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w dniach 19-21 maja odbędą się w nim uroczyste obchody połączone z konferencją naukową.

- W 1947 roku powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. Stał się on zalążkiem gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, kojarzonego z nowoczesną radioterapią, innowacyjną medycyną nuklearną, świetnie rozwijającą się endokrynologią onkologiczną oraz transplantologią szpiku i onkohematologią na najwyższym światowym poziomie. Tu tutaj wdrażane są nowatorskie metody leczenia wielodyscyplinarnego i przeprowadzane pionierskie, spektakularne zabiegi chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i transplantacyjnej – podkreśla z dumą prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemiotrapii w tym ośrodku.

Gliwicki oddział NIO-PIB to nie tylko jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Europie, ale również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy, w którym realizowane są innowacyjne projekty naukowe. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek.

W strukturze gliwickiego ośrodka działa 5 klinik (3 Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii oraz Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej), 11 zakładów klinicznych i naukowych (Zakład Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zakład Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, Zakład Radioterapii, Zakład Brachyterapii, Zakład Planowania Radioterapii, Zakład Fizyki Medycznej, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, Zakład Analityki i Biochemii Klinicznej, Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów, Zakład Patologii Nowotworów, Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów), Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi.

Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych oraz hospitalizowanych ok. 35 tys. pacjentów. Jednak potrzeby są znacznie większe, przekraczają możliwości lokalowe Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowego obiektu klinicznego – o powierzchni ponad 27 tys. mkw., z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego.

Nowy budynek kliniczny będzie skomunikowany łącznikiem z nowym wielopoziomowym parkingiem z 800 miejscami postojowymi, który ma zostać oddany do użytku już w lipcu tego roku. Powinien on rozwiązać problem braku odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla pacjentów.

- Mam nadzieję, że przyszłość przyniesie pełną realizację naszych zamierzeń, podporządkowanych wizji ośrodka nowoczesnego, otwartego, gotowego do zmian, zdolnego do sprostania wyzwaniom, a jednocześnie szanującego tradycję i wartości, na których zbudowana została jego pozycja i prestiż – dodaje prof. Krzysztof Składowski.

Część oficjalna obchodów rozpocznie się 19 maja o godz. 10.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom Instytutu, wystąpienia władz państwowych, wojewódzkich i przybyłych gości oraz wykład „Gliwicki Instytut Onkologii wczoraj, dziś, jutro”. W samo południe odbędzie się konferencja prasowa, na którą już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich dziennikarzy. A po południu, już na terenie Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, rozpocznie się trzydniowa konferencja naukowa dla lekarzy, elektroradiologów, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. Zapisy jeszcze trwają – zakończą się 13 maja o północy. Można w niej uczestniczyć stacjonarnie lub online.


Źródło:

  1. Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach
» więcej aktualności medycznych