Menu

Cyfrowy PET-CT przeznaczony do diagnostyki dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka – pierwszy taki w Europie

17.06.2022

Cyfrowy PET-CT przeznaczony do diagnostyki dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka

Foto. Łukasz Widziszowski

10 czerwca 2022 roku w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” odbyło się uroczyste otwarcie nowej Pracowni PET-CT w Zakładzie Medycyny Nuklearnej wyposażonej w cyfrowy skaner PET-CT.

Pierwszy cyfrowy PET-CT przeznaczony do diagnostyki dzieci w Polsce i Europie został zakupiony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za blisko 16 mln zł i pozwoli na precyzyjne lokalizowanie ognisk chorób nowotworowych u dzieci z całego kraju.

To dotychczas najdroższe urządzenie, jakie kupiliśmy w historii WOŚP. Dokładnie 15 890 000 PLN. Ale jest to inwestycja, która, co tu dużo gadać, zwracać się będzie fantastycznie. A mówimy tu o bardzo skutecznym leczeniu dzieci z chorobami nowotworowymi. To urządzenie diagnozuje wszystkie, nawet najmniejsze, zapalne ogniska w organizmie dziecka, co pozwala lekarzom prowadzić bardzo skuteczną terapię. Mówiąc obrazowo – dokładnie to i tylko to miejsce jest przedmiotem intensywnego leczenia. To pierwsze takie cyfrowe urządzenie w Polsce i Europie dedykowane dzieciom – Jurek Owsiak.

W pediatrii badania PET-CT wykorzystywane są głównie w onkologii aby określić umiejscowienie żywych komórek nowotworowych w organizmie chorego na wszystkich etapach diagnostyki i leczenia.

To unikatowe dedykowane dzieciom urządzenie zostało zainstalowane w specjalnie przygotowanej pracowni „Pracowni Pozytonowej Tomografii Emisyjnej”, która powstała dzięki środkom z Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo przekazało niemal 4 mln zł na utworzenie pracowni, w ramach których przeprowadzono prace remontowo-budowane oraz wyposażenie nowych pomieszczeń.


Źródło:

  1. Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej
  2. Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”
» więcej aktualności medycznych