Menu

Nowa technologia obrazowania może zrewolucjonizować chirurgię onkologiczną

prof. Parsin Haji Reza, University of Waterloo

Prof. Parsin Haji Reza, University of Waterloo

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Waterloo pozwoli znacznie usprawnić chirurgiczne leczenie nowotworów dzięki możliwości precyzyjnego zlokalizowania granicy guzów nowotworowych bezpośrednio podczas operacji.

Nowa, fotoakustyczna technologia obrazowania wykorzystuje sposób, w jaki światło lasera wchodzi w interakcję z tkankami zdrowymi i nowotworowymi, pozwalając rozróżniać je w czasie rzeczywistym i bez kontaktu fizycznego. Dzięki temu wzrośnie dokładność zabiegu, precyzja zachowania marginesu tkanek zdrowych* oraz znacznie zmaleje ryzyko konieczności wykonywania ponownej operacji w celu usunięcia tkanek niezidentyfikowanych jako nowotworowe w trakcie pierwszej operacji.

„To przyszłość, ogromny krok w kierunku naszego ostatecznego celu - zrewolucjonizowania chirurgii onkologicznej” - powiedział Parsin Haji Reza, profesor inżynierii projektowania systemów, który kieruje projektem. „Podczas operacji chirurg będzie mógł zobaczyć dokładnie, co wyciąć i ile wyciąć”.

Obecnie lekarze polegają przede wszystkim na przedoperacyjnych obrazach rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, doświadczeniu oraz kontroli wzrokowej w celu ustalenia marginesów guzów podczas operacji. Z wyciętych tkanek są pobierane próbki do badania histopatologicznego i wysyłane do laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki histopatologiczne z laboratorium pokazujące, czy nowotwór został całkowicie usunięty, czy nie wynosi 2 do 4 tygodni.

W około 10 procentach przypadków, wielkość ta może ulegać wahaniom w zależności od typu nowotworu, okazuje się, że nie wszystkie tkanki nowotworowe zostały usunięte i potrzebna jest ponowna operacja.

Technologia fotoakustyczna opracowana na Uniwersytecie Waterloo polega na wysyłaniu impulsów światła laserowego do badanej tkanki, która je absorbuje, nagrzewa się i rozszerza wytwarzając fale dźwiękowe. Drugi laser odczytuje fale dźwiękowe, które są następnie przetwarzane w celu ustalenia, czy badana tkanka jest tkanką zdrową, czy nowotworową.

Badacze mają nadzieję opracować w pełni funkcjonujący system w ciągu około dwóch lat, wliczając w to czas na uzyskanie aprobat i certyfikacji prawno-medycznych.

* Celem chirurgicznego zabiegu radykalnego jest całkowite usunięcie nowotworu z organizmu chorego. By mieć pewność usunięcia całej tkanki nowotworowej, wraz z guzem wycina się także pewien obszar tkanki zdrowej dookoła guza - jest to tzw. margines tkanki zdrowej. Jeśli po wykonaniu operacji w badaniu histopatologicznym wyciętych tkanek zostaną stwierdzone cechy braku wycięcia radykalnego (np. zostanie stwierdzona obecność komórek nowotworowych w linii cięcia czy obecność innych ognisk nowotworowych w marginesie tkankowym wokół guza) to zabieg uznaje się za nieradykalny i wymagane jest wykonanie zabiegu poszerzenia marginesu tkankowego lub całkowite wycięcie narządu (ponowna operacja).


Źródło:

  1. New imaging technology could ‘revolutionize’ cancer surgery, University of Waterloo
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA