Menu

Test genetyczny Oncotype DX Breast Recurrence Score pomaga podjąć właściwe decyzje terapeutyczne w raku piersi

Test genetyczny Oncotype DX Breast - baner

Niemcy jako kolejne już, ósme, państwo w Europie zdecydowało się na refundację na terenie całego kraju dla testu Oncotype DX Breast Recurrence Score. Zgodnie z tą decyzją, Oncotype DX będzie jedynym multigenowym testem refundowanym przez kasy chorych o zasięgu krajowym, do stosowania u wszystkich pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium, bez przerzutów do węzłów, z dodatnim receptorem hormonalnym i ujemnym receptorem HER2, gdy decyzja o chemioterapii lub przeciwko niej nie może być podjęta wyłącznie w oparciu o parametry kliniczne i patologiczne.

Oncotype DX jest jedynym testem genomicznym potwierdzonym pod względem zdolności przewidywania prawdopodobieństwa korzyści płynących z chemioterapii, jak również ryzyka nawrotu we wczesnym stadium raka piersi. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Europie i dotyka wielu kobiet w wieku produkcyjnym i rozrodczym.

Pacjentki powinny otrzymywać chemioterapię, która wiąże się z efektami ubocznymi tylko wtedy, gdy mogą liczyć na znaczne korzyści terapeutyczne", powiedziała Renate Haidinger, prezes Niemieckiego Związku Walki z Rakiem Piersi. "Test ekspresji genów, taki jak Oncotype DX, może odegrać kluczową rolę w podjęciu decyzji, dlatego z niecierpliwością oczekujemy możliwości edukowania pacjentek w Niemczech o jego wartości dzięki refundowanemu dostępowi."

Test Oncotype DX został zaprojektowany w celu ułatwienia podejmowania spersonalizowanych decyzji klinicznych poprzez dostarczanie informacji na temat biologii indywidualnych przypadków raka piersi, przynosząc korzyści terapeutyczne pacjentkom, jak i korzyści finansowe dla systemów opieki zdrowotnej.

"Oncotype DX dostarcza najlepszych dostępnych informacji na temat reakcji pacjentki na chemioterapię. Pozwala nam to na znacznie skuteczniejsze ukierunkowanie leczenia i powinno być rutynowo stosowane w odniesieniu do wszystkich kwalifikujących się pacjentek" - powiedziała Prof. Ulrike Nitz, kierownik oddziału ds. raka piersi w szpitalu Bethesda, Moenchengladbach, Niemcy.

Systemy opieki zdrowotnej w całej Europie doceniają wartość testu, który jest uwzględniony we wszystkich głównych międzynarodowych wytycznych klinicznych, w tym St. Gallen, ESMO i NICE w Europie oraz ASCO i NCCN w USA. Oprócz Niemiec test Oncotype DX Breast Recurrence Score jest obecnie refundowany przez publiczne systemy opieki zdrowotnej w siedmiu innych krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Prawie milion pacjentek na całym świecie skorzystało z testu, aby pokierować swoimi decyzjami terapeutycznymi.


Źródło:

  1. Genomic Health
» więcej aktualności medycznych