Menu

Robot da Vinci wspiera operacje onkologiczne w Polskim Centrum Urologii Zaawansowanej w Piasecznie

24.02.2022

Robot chirurgiczny da Vinci w szpitalu Św. Anny w Piasecznie

Jeden z 21 funkcjonujących w polskich szpitalach robotów chirurgicznych da Vinci jest wykorzystywany przez chirurgów należącego do grupy EMC SA szpitala Św. Anny w Piasecznie. Przy użyciu robota placówka realizuje zabiegi usunięcia guza nerki, prostaty i pęcherza moczowego. Urządzenie znacznie ułatwia wykonywanie skomplikowanych operacji laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, jak np. w dolnej części jamy brzusznej.
W Polsce rozpoczęto wykonywanie zabiegów robotycznych w urologii w roku 2010, ale przyspieszenie nastąpiło dopiero trzy lata temu. Obecnie na pracujących w kraju robotach wykonuje się rocznie ponad 1000 zabiegów usunięcia prostaty.

– Zabiegi wykonywane przy użyciu robota charakteryzuje wysoka precyzja preparowania, czyli eliminacja drżenia rąk, mniejsza możliwość powikłań, mniejsza utrata krwi, krótszy okres rekonwalescencji, większe szanse na zachowanie potencji i krótszy czas odzyskania funkcji seksualnych – wyjaśnia Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej, Szpitala Św. Anny w Piasecznie. - Komfort życia po operacji robotycznej jest nieporównywalnie lepszy niż po zabiegach tradycyjnych. Rany pooperacyjne szybko się goją, pacjent odczuwa dużo mniejszy ból oraz lepiej przechodzi rekonwalescencję. Już kolejnego dnia po operacji może wstać z łóżka, a w drugiej dobie po zabiegu oraz po kontroli lekarskiej, jest zazwyczaj wypisywany do domu – dodaje dr Zawadzki.

Operacje z wykorzystaniem robota to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii małoinwazyjnej. W porównaniu z tradycyjnymi zabiegami, wymagają wykonania mniejszych nacięć przez powłoki skórne, mniejsze jest też krwawienie okołooperacyjne i dolegliwości bólowe.

Robot, wbrew potocznym wyobrażeniom, sam z siebie nie wykonuje żadnych ruchów czy działań – jest w pełni sterowany przez operatora i obsługiwany przez asystę. Dla zapewnienia najwyższej jakości zabiegu, zespół biorący udział w operacji jest stały. W jego skład wchodzą najbardziej doświadczeni lekarze i pielęgniarki.

Medycyna to gra zespołowa. W ciągu ostatnich lat zbudowaliśmy w naszym szpitalu zespół najwyższej klasy specjalistów, który stale powiększamy. Dzięki temu mogliśmy zaoferować naszym pacjentom operacje z wykorzystaniem robota – dodaje Przemysław Zugaj, zastępca ordynatora i współtwórca Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej, Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Piaseczyński szpital od kilku lat rozwija innowacyjne procedury terapeutyczne w ramach Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej, stając się wiodącą placówką nowoczesnego leczenia chorób prostaty. Zespół połączonych wspólną wizją entuzjastów, otwarty na zmiany i inwestycje właściciel oraz trochę szczęścia – tyle wystarczyło, aby powstał jeden z najnowocześniejszych ośrodków urologii w Polsce i Europie.
– Dzięki prowadzonym w konsekwentny i przemyślany sposób inwestycjom, zbudowaliśmy od podstaw wysokiej jakości oddział urologiczny i przekształciliśmy go w Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej, czyli jedną z wiodących placówek leczenia chorób prostaty oraz kamicy układu moczowego w kraju. Stosujemy procedury terapeutyczne dające pacjentom szansę na szybszy powrót zdrowia i krótszy pobyt w szpitalu – podkreśla dr Przemysław Zugaj.

Roboty da Vinci zostały wprowadzone na rynek przez amerykańską firmę Intuitive Surgical w 1999 roku. Składają się z kamery, robota o czterech ramionach, stanowiących przedłużenie rąk chirurga oraz konsoli, na której pod kontrolą obrazu 3D i nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu operator steruje zdalnie narzędziami. Część robocza, umieszczona na platformie, może być przemieszczana stosownie do potrzeb lekarza. Ma ona bezpośredni kontakt z polem zabiegowym.

W chwili obecnej na świecie pracuje ponad 2000 robotów da Vinci – w USA ponad 1350, w Europie: we Włoszech 56, w Niemczech 50, we Francji 46, w Czechach i Rumunii po 9. Warto zaznaczyć, że w będących wyznacznikiem medycznych innowacji, Stanach Zjednoczonych, otwarte i laparoskopowe operacje prostatektomii stanowią zaledwie 13 proc. wszystkich. Pozostałe 87 proc. to operacje przeprowadzane przy udziale robota da Vinci.


Źródło:

  1. Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej, Szpital Św. Anny w Piasecznie
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA