Menu

Wydłużają się prace nad Krajową Siecią Onkologiczną

19.10.2021

Rozmowa redakcji serwisu Cowzdrowiu.pl z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim

Foto. Cowzdrowiu.pl

Wydłużają się prace nad uruchomieniem Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo zdrowia planowało uruchomienie sieci od 1 stycznia 2022 r. Redakcja serwisu Cowzdrowiu.pl zapytała wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego na jakim etapie obecnie znajdują się prace nad Krajową Siecią Onkologiczną.

– Projekt ustawy przygotowany u nas w ministerstwie trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mniej więcej miesiąc temu – powiedział nam wiceminister. – Po dwóch turach wymiany korespondencji, wymiany uwag z Rządowym Centrum Analiz wierzę w to, że już w tym tygodniu zostanie wpisany do dalszych prac rządu i trafi do konsultacji publicznych – dodaje.

– Trochę inny ma być też system współpracy pomiędzy ośrodkami w sieci. To również w ustawie zostało zmienione, w każdym ośrodku ma być ta sama możliwość czy ta sama jakość opieki. Ośrodki o najniższym poziomie referencyjnym muszą zrealizować konsylium z ośrodkiem o najwyższym poziomie referencyjności – stwierdził Gadomski. W ocenie wiceministra zdrowia spowoduje to, że ośrodki, które nie realizują zbyt wielu procedur onkologicznych, będą mogły liczyć na te wysokospecjalistyczne.

Ministerstwo daje sobie następny rok na działania związane z uruchomieniem sieci. – Chodzi o ocenę podmiotów, nałożenie kategoryzacji, przyznanie stopni referencyjności. Jeszcze teraz Narodowy Instytut Onkologii we współpracy z towarzystwami naukowymi przygotowuje mierniki, bo to jest najważniejsze. No i chcemy efektywnie, żeby ta sieć w przyszłym roku ruszyła.


Źródło:

  1. S. Gadomski – kiedy będzie projekt w sprawie KSO?, Cowzdrowiu.pl
» więcej aktualności medycznych