Menu

Uruchomienie Centrum Leczenia Raka Prostaty w UCK w Gdańsku

Inauguracja działalności Centrum Leczenia Raka Prostaty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało Centrum Leczenia Raka Prostaty, którego celem jest kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście do leczenia tego nowotworu. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce działająca przy klinice urologii. Uroczysta inauguracja działania Centrum odbyła się na początku lipca 2018 r.

– Dziś w sposób symboliczny inaugurujemy działalność kolejnego centrum nastawionego na kompleksowe rozwiązanie problemu onkologicznego, szybki sposób diagnostyki i zapewnienie pacjentom wsparcia specjalistów wielu dziedzin – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Żaden szpital nie jest do tego tak przygotowany, jak szpital uniwersytecki.

Dr hab. Artur Antoniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie urologii zauważył, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku staje się ośrodkiem wiodącym w urologii w Polsce. – Współcześnie nie ma lepszego rozwiązania, jak to dziś prezentowane. Takich centrów leczenia raka prostaty powinno powstać kilka lub kilkanaście.

Rak prostaty, zwany inaczej rakiem stercza czy też rakiem gruczołu krokowego, to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn, plasujący się na drugim miejscu w kwestii występowania i trzecim, jeśli chodzi o przyczynę zgonów wśród mężczyzn. Jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w momencie wystąpienia przerzutów. Raka gruczołu krokowego można wykryć w badaniu per rectum (przez odbytnicę). Innym najczęstszym obecnie sposobem rozpoznania raka stercza jest badanie poziomu PSA we krwi.

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit to jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Urolodzy współpracują tutaj ściśle z onkologami, psychoonkologami, radioterapeutami, radiologami i patomorfologami. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów z wielu dziedzin sprzyja jakości i wysokiej efektywności leczenia.


Źródło:

  1. Gdański Uniwersytet Medyczny, Aktualności
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA