

dla pacjentów i lekarzy
Leczenie raka krtani – nowoczesna chirurgia endoskopowa z wykorzystaniem lasera

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego na Oddziale Otolaryngologii wykonuje się małoinwazyjne operacje chirurgicznego usunięcia nowotworów krtani. Cechą szczególną wykonywanych tu zabiegów jest wykorzystanie nowoczesnego lasera i metody endoskopowej.
Jeszcze do niedawna wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz lekarze często przeprowadzają operacje usuwania nowotworów krtani metodą endoskopową z wykorzystaniem lasera CO2. Mogliby jeszcze częściej - gdyby guz nowotworowy u pacjentów był zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju. Niestety tylko wczesne stadia nowotworów można operować metodą endoskopową, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na niepokojące objawy i nie ociąganie się z wizytą u lekarza.
Operacja techniką endoskopową wiąże się z szeregiem korzyści dla pacjenta - znacznie mniejszą inwazyjnością zabiegu, brakiem zewnętrznych ran pooperacyjnych, szybszym gojeniem, znacznie mniejszymi dolegliwościami bólowymi oraz krótszym pobytem w szpitalu.
Niebagatelną rolę w efektywnym leczeniu nowotworów odgrywa nowoczesna diagnostyka. W „Żeromskim” lekarze wykorzystują w tym celu endoskopowe badanie krtani z zastosowaniem technologii NBI (Narrow Band Imaging), które pozwala wykryć zmiany nowotworowe trudne do wykrycia z wykorzystaniem klasycznego badania endoskopowego.
Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła, o różnych długościach fali, przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, co pozwala precyzyjnie określić umiejscowienie i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej. Na razie tylko kilka ośrodków w Polsce dysponuje takimi możliwościami diagnostyki.
Źródło:
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie