

dla pacjentów i lekarzy
Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka u kobiet

Badania przeprowadzone na podstawie danych obejmujących łącznie prawie 4 mln osób z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii wykazały, że u kobiet wykonujących długotrwałą pracę w godzinach nocnych (pracujących na nocną zmianę) wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory.
Badanie oceniało ryzyko zachorowania na 11 nowotworów. Stwierdzono zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry (o 41%), raka piersi (o 32%), raka przewodu pokarmowego (o 18%) w porównaniu do kobiet, które nie pracowały w porze nocnej.
Grupą szczególnie narażoną na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory są pielegniarki pracujące w nocy. Rośnie zwłaszcza ryzyko zachorowania na raka piersi (o 58%), raka przewodu pokarmowego (o 35%) i raka płuc (o 28%) w porównaniu do pielęgniarek wykonujących pracę tylko w dzień.
Autorzy zwracają uwagę, że osoby pracujące długotrwale w godzinach nocnych, a zwłaszcza pielęgniarki powinny częściej przechodzić badania przesiewowe w celu wczesnego wykrywania nowotworów.
Autorzy zauważyli także różnice w zachorowaniu na raka piersi w badanej populacji: ryzyko zachorowania na raka piersi było większe u kobiet z Ameryki Północnej i Europy, u kobiet z Azji i Australii nie stwierdzono w tym nowotworze zależności od pracy nocnej. Wyjaśnieniem może być, według hipotezy autorów, większa ilość hormonów płciowych u kobiet z Ameryki i Europy.
Źródła:
- American Association for Cancer Research - Female Night Shift Workers May Have Increased Risk of Common Cancers
- Xia Y. i wsp.: Night Shift work increases the risk of multiple cancers in women: a systemic review and meta-analysis of 61 articles. Cancer Epidemiology Biomarkers Prevention 2018;27(25-40; http://cebp.aacrjournals.org/content/27/1/25