

dla pacjentów i lekarzy
Seks oralny przyczyną wzrostu liczby zachorowań na raka?

Wg najnowszego raportu naukowców brytyjskich, opublikowanego w ostatnim numerze British Medical Journal liczba nowotworów złośliwych występujących w ustnej części gardła wzrosła w trakcie ostatnich 20 lat o około 50%.
Naukowcy z Institute of Head and Neck Studies and Education (InHANSE) w Coventry sugerują, że tak znaczny wzrost tej populacji pacjentów spowodowany jest poprzez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonego poprzez seks oralny.
Badacze z Uniwersytetu w Coventry pokazują dane według których nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowią szóstą pod względem występowania, najczęstszą grupę nowotworów złośliwych występujących na świecie. Niestety, pomimo, że grupa rocznie nowowykrywanych nowotworów głowy i szyi systematycznie maleje, sytuacja z rakami ustnej części gardła kształtuje się zupełnie odwrotnie. W latach 1989-2006 występowanie raków ustnej części gardła wzrosło z 7/100 tyś. mieszkańców do 11/100 tyś. co stanowi wzrost o około 51%.
Odpowiedzialnością za tego typu sytuację obarcza się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonego poprzez seks oralny. Potwierdza to inne badanie naukowców szwedzkich potwierdzające korelację pomiędzy obecnością wirusa HPV w tkankach, a występowaniem raka ustnej części gardła. Wyniki powyższego badania są interesujące, ze względu na ewentualne potencjalne korzyści mogące wynikać z wprowadzenia szczepionki przeciwko HPV u młodych osób, znajdujących się w grupie potencjalnego ryzyka raków ustnej części gardła. Być może tego typu postępowanie doprowadzi do znacznego zmniejszenia liczby typu pacjentów.
Źródło:
- Mehanna, H. I wsp.: Oropharyngeal carcinoma related to human papillomavirus BMJ, 340 DOI: 10.1136/bmj.c1439