Menu

Doustne środki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika i trzonu macicy

04.01.2021

Doustne środki antykoncepcyjne - ilustracja poglądowa

Kompleksowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytu w Uppsali, w którym wzięło udział ponad 250 000 kobiet, pokazuje, że doustne środki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika oraz rakiem trzonu macicy (endometrium). Efekt ochronny utrzymuje się aż do 35 lat po zaprzestaniu stosowania pigułek. Badanie zostało opublikowane w AACR Cancer Research Journal.

Rak jajnika i rak endometrium należą do najczęstszych nowotworów żeńskich narządów płciowych, ryzyko zachorowania na jeden z tych nowotworów w ciągu całego życia wynosi nieco ponad 2%. Rak endometrium występuje nieco częściej, ale ponieważ ma wyraźniejsze objawy jest często wykrywany we wczesnym stadium, przez co śmiertelność jest niska. Niestety rak jajnika należy do najbardziej niebezpiecznych nowotworów o wysokiej śmiertelności, ponieważ często pozostaje niewykryty, dopóki nie rozprzestrzeni się już na inne części ciała doprowadzając do powstania przerzutów odległych.

Pierwsza doustna pigułka antykoncepcyjna została zatwierdzona już w latach sześćdziesiątych XX wieku, a 80 procent wszystkich kobiet w Europie Zachodniej stosowało doustne środki antykoncepcyjne w którymś momencie swojego życia. Doustne środki antykoncepcyjne obejmują estrogeny i progestyny, które są syntetycznymi formami żeńskich hormonów płciowych. Estrogen i progestyna w doustnych środkach antykoncepcyjnych zapobiegają owulacji, a tym samym chronią przed ciążą.

W przedstawianym badaniu naukowcy porównali częstość występowania raka piersi, jajnika i trzonu macicy wśród kobiet, które stosowały doustne tabletki antykoncepcyjne oraz tych, które ich nigdy nie stosowały.
„Kobiety, które stosowały doustne tabletki antykoncepcyjne, miały znacznie mniejsze ryzyko zachorowania zarówno na raka jajnika, jak i raka trzony macicy (endometrium). Piętnaście lat po zaprzestaniu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych ryzyko było o około 50% niższe. Nawet po 30-35 latach po zaprzestaniu przyjmowania tabletek ryzyko zachorowania było mniejsze” - mówi Åsa Johansson z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali, jedna z głównych autorów badania. Jednak doustne pigułki antykoncepcyjne były wcześniej wiązane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.
„Co zaskakujące, stwierdziliśmy jedynie niewielki wzrost ryzyka raka piersi wśród stosujących doustne środki antykoncepcyjne, a zwiększenie ryzyka zanikało w ciągu kilku lat po zaprzestaniu leczenia” - mówi Johansson. „Nasze wyniki sugerują, że ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu całego życia pomiędzy kobietami, które stosowały lub nigdy nie stosowały pigułek antykoncepcyjnych może się nie różnić, nawet jeśli istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko krótkoterminowe”.


Źródło:

  1. Oral contraceptive pills protect against ovarian and endometrial cancer, Uppsala University
  2. Time-dependent effects of oral contraceptive use on breast, ovarian and endometrial cancers, AACR Cancer Research Journal
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA