Menu

Rośnie zagrożenie rakiem jelita grubego wśród osób poniżej 50 roku życia

26.06.2021

jelito grube wizualizacja

45-latek ma dziś takie samo ryzyko raka jelita grubego, jak 50-latek 10 lat temu. Czy Ministerstwo Zdrowia obniży wiek badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego do 45. roku życia?
The United States Preventive Services Task Force (The USPSTF) zaleciła w maju 2021r. rozpoczynanie badań przesiewowych w kierunku raka jelita od 45. roku życia.

Decyzja The USPSTF jest ściśle związana z rekomendacją American Cancer Society (ACS) z 2018 roku, którego zaleceniem było obniżenie wieku badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego z 50. na 45 lat. Zmiana ta odzwierciedla zaktualizowane dane na temat zachorowalności na raka jelita grubego w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Szczególny niepokój wywołuje alarmująca tendencja wzrostowa rozpoznawania tego raka wśród osób poniżej 50. roku życia.

W tej grupie wiekowej, gdzie 75% wszystkich przypadków jest zdiagnozowanych między 40 a 49 rokiem życia, większość przypadków jest w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju, sugerując, że nowotwór mógł się rozwijać niezauważony przez wiele lat poprzedzających diagnozę. Opóźnienie w poddaniu się badaniom przesiewowym, a co za tym idzie późne rozpoznanie, daje rakowi czas na rozwój i rozprzestrzenienie się w formie przerzutów do innych narządów.

Już teraz w Europie 24% nowotworów jelita grubego rozpoznawanych jest w IV stadium rozwoju choroby we wszystkich grupach wiekowych. To drastycznie zmniejsza szanse przeżycia, daje niepotrzebne wysokie koszty leczenia, a także ma bezpośredni wpływ na jakość życia pacjentów i ich opiekunów. – alarmuje Iga Rawicka Wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska.
Młodzi ludzie diagnozowani są w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Dzieje się tak dlatego, że mało kto przyjmuje, że w wieku 35-45 lat można mieć raka jelita grubego. Chorzy zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza od zauważenia pierwszych objawów. Australijskie dane wskazują nawet, że rak jelita grubego jest najbardziej śmiertelnym nowotworem wśród grupy wiekowej 25-34 lata. – wyjaśnia Rawicka.

Według badania przeprowadzonego wśród amerykańskich młodych pacjentów z rakiem jelita grubego aż 41% odwlekło wizytę lekarską o 6 miesięcy albo dłużej [1]. Lekarze zaś nie traktują dolegliwości tych osób jako realne zagrożenie życia, uważając że są za młodzi na zachorowanie na raka jelita grubego.

Pacjenci mają za sobą po kilka wizyt lekarskich u różnych specjalistów zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. 67% z badanej grupy było u co najmniej dwóch różnych lekarzy zanim na kolejnej zostali prawidłowo zdiagnozowani.

W konsekwencji nowotwór rozpoznawany jest zbyt późno, bez szansy na całkowite wyleczenie. 71% badanych zostało zdiagnozowanych w III lub IV stadium zaawansowania choroby, gdy wyleczenie jest zdecydowanie dużo trudniejsze [2], a leczenie radykalne nie jest już możliwe i pozostaje tylko leczenie paliatywne.
Naukowcy zastanawiają się nad przyczyną zachorowań wśród coraz młodszych osób. Wiele wskazuje na to, że biologia raka u osób starszych może różnić się od tego u osób młodych, u których ma bardziej agresywny przebieg.

Z danych wynika, że o ile czynniki genetyczne stanowią powód 14% zachorowań, to aż 56% zachorowań występuje z powodów wynikających z konsekwencji siedzącego trybu życia i otyłość. Co więcej, coraz częściej przyjmuje się, że kluczowym może być rola mikrobiomu wpływającego na odporność naszego systemu.

Nie ma też żadnego wytłumaczenia dla obowiązujących w naszym kraju zasad wykonywania badań przesiewowych odbiegających od standardów międzynarodowych. Rekomendacja obniżenia wieku badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego do 45. roku życia pokazuje jak istotne jest wczesne wykrycie tej choroby. A tylko mądre i połączone działania profilaktyczne ze strony Polaków, jak i systemu opieki zdrowotnej mogą dać szansę na zapobieganie i skuteczne leczenie tego nowotworu. – ocenia Dorota Minta Prezes Fundacji STOMAlife.

W Polsce badania przesiewowe w formie zapraszanej zaczynają się od 55. roku życia. Czyli 10 lat później niż aktualnie rekomendowany wiek 45. lat. W ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego można zgłosić się samemu na kolonoskopię od 50. roku życia, ale to wciąż 5 lat później. W tym czasie nowotwór będzie się rozwijał i może być już zdiagnozowany z przerzutami do innych organów.

Świadomość w obszarze profilaktyki raka jelita grubego jest w Polsce nadal bardzo niska. Aktualnie na zaproszenie na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych odpowiada tylko 17% osób.

Zasadnicze pozostaje zatem pytanie czy i kiedy polskie Ministerstwo Zdrowia obniży wiek badań przesiewowych, zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami?


Źródło:

  1. EuropaColon Polska

Piśmiennictwo:

  1. Young-Onset Colorectal Cancer: Understanding the Rise, Global Colorectal Cancer Congress 2021
  2. American Cancer Society
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA