Menu

Test krwi wykryje raka nerki nawet 5 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów

nerki - grafika poglądowa

Naukowcy odkryli, że specyficzny marker we krwi może pomóc przewidzieć ryzyko zachorowania na raka nerki u ludzi. Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Cancer Research wynika, że biomarker KIM-1 (ang. Kidney-Injury-Molecule-1) związany z uszkodzeniem nerek może pomóc w przewidywaniu zachorowania na najczęstszą postać raka nerki* na kilka lat przed diagnozą kliniczną.

Zespół badaczy przeanalizował próbki krwi pochodzące od 190 osób u których rozwinął się rak nerki oraz od 190 osób zdrowych z grupy kontrolnej.

Naukowcy stwierdzili, że pomiar poziomu cząsteczki KIM-1 we krwi może wskazywać, że dana osoba jest bardziej narażona na rozwój raka nerki w ciągu następnych 5 lat. Dane pokazały również, że im wyższe stężenie KIM-1 we krwi, tym wyższe jest ryzyko zachorowania na raka nerki. U pacjentów ze stwierdzonym rakiem nerki wyższy poziom KIM-1 wiąże się z gorszymi rokowaniami.

Wczesne wykrywanie raka nerki może ratować życie ponieważ jest on wyleczalny, gdy zostanie wykryty we wczesnym stadium. Natomiast w przypadku zaawansowanego raka nerki śmiertelność jest w dalszym ciągu bardzo wysoka. Niestety rak nerki rozwija się bezobjawowo i u wielu pacjentów jest diagnozowany dopiero w późnym, zaawansowanym stadium.

Wyniki prac nad biomarkerem KIM-1 wskazują, że po przeprowadzeniu dalszych badań na większej populacji, może stać się on prostym i skutecznym testem do wykrywania raka nerki we wczesnym, uleczalnym stadium.

*rak jasnokomórkowy nerki – ang. Clear Cell Renal Cell Carcinoma - CCRCC)


Źródło:

  1. KIM-1 as a blood-based marker for early detection of kidney cancer: a prospective nested case-control study, Clinical Cancer Research Journal
  2. Novel Blood Test Predicts Kidney Cancer Risk and Survival Five Years Prior to Diagnosis, Brigham and Women's Hospital
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA