Menu

Jest przełom w leczeniu raka nerki w Polsce

nerki - grafika poglądowa

Pacjenci chorzy na raka nerki od 1 maja tego roku mają wreszcie dostęp do leków nowej generacji. Nowoczesne terapie w porównaniu do możliwości, którymi dysponowaliśmy do tej pory znacząco wydłużają życie chorym na raka nerki - mówią eksperci.

Pacjenci uzyskali od maja dostęp do dwóch innowacyjnych terapii: leku nowej generacji z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych (kabozantynib, lek ukierunkowany molekularnie, który hamuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza) oraz do terapii immuno-onkologicznej (niwolumab). Leczenie farmakologiczne w przypadku raka nerki dotyczy tych chorych, u których choroba ma charakter przerzutowy.
„Rak nerki – światowe standardy leczenia od teraz w Polsce” to hasło, pod jakim 15 maja 2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono najważniejsze zagadnienia związane z diagnostyką, przyczynami występowania oraz nowymi możliwościami leczenia raka nerki w Polsce. Jak zaznaczyli eksperci, leki nowej generacji dotąd stosowane były na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w większości krajów Europy, w Polsce natomiast mogli z nich skorzystać jedynie pacjenci zakwalifikowani do tzw. programów wczesnego dostępu.

- Wdrożenie innowacyjnego leczenia to szansa szczególnie dla tych, u których zawiodły dotychczasowe terapie. Dziś możemy powiedzieć, że leczenie systemowe raka nerki jest zgodne ze standardami zalecanymi i realizowanymi przez towarzystwa naukowe w krajach Europy Zachodniej – podkreślił dr n. med. Piotr Tomczak, onkolog kliniczny z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie podkreślił, że wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów, dlatego obok profilaktyki niezbędna jest też wczesna diagnostyka.

- Szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu i bezbolesne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, tzw. USG. Choć nie jest ono formalnie uznawane za tzw. skryning raka nerki, trzeba przyznać, że jest to metoda bardzo skuteczna. W Europie większość przypadków guzów nerki wykrywana jest właśnie dzięki temu badaniu, które często wykonywane jest z zupełnie innego powodu niż choroba nerek. Badanie USG jest w stanie wykryć nowotwór nerki we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie – powiedział dr Jakub Żołnierek.
Dr Jakub Żołnierek zauważył także, że ze względu na późne rozpoznanie nowotworu, ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów umiera przedwcześnie, jednak dzięki nowym możliwościom leczenia wkrótce może się to zmienić. - Wśród nowo zrefundowanych terapii duże doświadczenie kliniczne mamy z lekiem kabozantynib. To innowacyjna terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym i jedyny lek, który w monoterapii raka nerki prowadzi do poprawy wszystkich trzech najważniejszych parametrów oceny skuteczności leków onkologicznych: zwiększa odsetek chorych, u których udaje się zmniejszyć masę guza, spowalnia postęp choroby i przedłuża przeżycie chorych – wyjaśnił dr Jakub Żołnierek.

O nowych możliwościach leczenia mówiła także prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Beata Ambroziewicz. – Dążymy do tego, aby rak nerki stał się chorobą przewlekłą, żeby pacjent z tym nowotworem mógł żyć jak najdłużej i żeby to życie było jak najlepszej jakości. To jest możliwe właśnie dzięki sekwencyjności leczenia. Podając kolejne linie leczenia, pacjenci żyją coraz dłużej, dlatego to tak ważne, by opcji terapeutycznych było jak najwięcej.


Źródło:

  1. Fundacja Wygrajmy Zdrowie
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA